Електра. Міфологія Давньої Греції

Електра. Міфологія Давньої Греції

Електра (за грецькою міфологією) — донька Агамемнона і Клітемнестри, улюблена Героїня грецьких трагедій. У героїчній епопеї «Іліада» ім’я Електра не зустрічається, але вже у міфологічній традиції VI століття до нашої ери (драма «Орестея» Стесіхора (не збереглася)) вона зіграла істотну роль у порятунку малолітнього Ореста. Гомерівський епос не знав Електру. Її ім’я вперше ввели в свої твори ліричні поети, що заповіли образ Електри трагікам. Разом з Антігоною вона є однією із прикрас грецької драми.
У Софокла, згідно найбільш поширеній оповіді, при вбивстві Агамемнона, Егісф і Клітемнестра хотіли також згубити і малолітнього Ореста, сина Агамемнона. Але Електра врятувала свого брата і віддала його старому родичу, який відвів хлопчика у Фокіду до царя міста Кріса Строфія. Там Орест і був вихований разом із сином царя, Піладом. Електра залишилася в батьківському будинку, де їй довелося вести дуже важке життя: не будучи в змозі забути вбитого батька, вона проливала весь час сльози і отруювала спокій злочинної пари. Клітемнестра не могла пробачити Електрі того, що вона врятувала Ореста, який згодом міг стати месником за Агамемнона. На восьмий рік після вбивства Агамемнона до Мікени повернувся Орест, щоб за наказом дельфійського Бога Аполлона помститися за вбитого батька. Електра, володіючи твердим і сильним характером, спонукала нерішучого Ореста привести у виконання наказ Бога, і він вбив спочатку свою матір Клітемнестру, а згодом і її коханця Егісфа, таким чином помстившись вбивцям свого батька.
За Еврипідом, Егісф після вбивства Агамемнона видав Електру за простого селянина, аби її діти не могли мати домагань на престол Агамемнона, як народжені не від царської крові. Але чоловік Електри залишив її дівчиною. Через вісім років в хатину Електри прийшов Орест, що повернувся з Фокіди, і, обговоривши з сестрою план помсти, вбив спершу Егісфа під час жертвопринесення, а згодом, після довгих коливань, і свою матір Клітемнестру в хатині Електри, куди донька привела її обманом. Дійовою особою Електра виведена в трагедії Есхіла «Хоефори», у Софокла в трагедії «Електра» і у Еврипіда в трагедіях «Електра» і «Орест». При відомих відмінностях, загальним вмістом образу Електри у афінських трагіків V століття до нашої ери, є її спрага помсти вбивцям Агамемнона і пристрасне чекання Ореста, який зможе здійснити цю помсту.

Електра (за грецькою міфологією) — донька Океана і Тефіди, дружина Тавманта, мати вісниці Богів Іріди, а також Арки і Гарпій. Океаніда Електра мешкала в печері на острові Крит, передавала злочинців Ериніям для переслідування і подальшого покарання.

Електра (за грецькою міфологією) — донька Атланта, одна із семи Плеяд. Легенди про неї приурочували до острова Самофракія, що отримав назву острова Електри. Тут, за переказами, Зевс мав з Електрою зв’язок, і вона народила йому трьох дітей: Дардана, засновника Троянського царства і родоначальника династії Дарданідів, Іасіона і Гармонію, дружину Кадма, засновника Фів.

Електра (за грецькою міфологією) — одна із данаїд (п’ятдесят доньок Даная).

Електра. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Рея — в античній міфології грецька Богиня, одна із Титанід, донька Урану і Геї, дружина Кроноса. Культ Реї вважався одним із древніх, але був мало поширений у Греції.

Сатурн (за римською міфологією) — одвічний давньоримський бог, культ якого був одним із найпоширеніших в Італії. Відповідає грецькому Кроносу.

Стікс — старша донька Океана і Тефіди, божество однойменної річки у царстві мертвих, уособлення первісного жаху і мороку.

Селена — одне із божеств, відоме також під ім’ям Мене. Селена, в грецькій міфології уособлення місяця, донька Гіперіона і Титаніди Теї, сестра Геліоса і Еос.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог підводного царства, вважався владикою Морів і океанів (за римською міфологією) — дізнатися

Польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів даром пророцтва (за грецькою міфологією) — дізнатися

Грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу (за грецькою міфологією) — дізнатися