Ефемеріди. Міфологія Давньої Греції

Ефемеріди. Міфологія Давньої Греції

Ефемеріди (у давній Греції) — щоденні звіти про діяльність царя або важливого сановника, полководця. Ефемеріди були офіційною хронікою подій, пов’язаних з ім’ям відомої особи. Особливою популярністю користуються ефемеріди Александра Македонського, широка військова діяльність якого дала великий матеріал для щоденного протоколювання, а останнє було коштовним історичним джерелом для історіографів і біографів великого полководця. Ці ефемеріди були використані Арріаном і Плутархом, які, на думку дослідників, включали в свою розповідь уривки з ефемерід. Монархії еллінізму сприйняли звичай вести ефемеріди, тим більше, що воно мало своє коріння і в східних монархіях, особливо в Єгипті. Там, звичай вести ефемеріди поширився в широких шарах адміністрації і в епоху римського владицтва зробився загальним. Місцеві територіальні начальники — стратеги і номархи — ведуть ефемеріди так само, як і префект Єгипту, а згодом і сам імператор. Судовий розгляд протоколювали в ефемерідах поряд з присутністю на офіційному Богослужінні з нагоди дня народження імператора і тому подібне. Діяльність кожного агента адміністрації підлягала, таким чином, самому дріб’язковому контролю. Ефемеріди, які тут мали назву «Пам’ятних книг», грали у житті давнього Єгипту дуже велику роль. Оскільки вони містили усі моменти відношень обивателя із владою, то копії або виписки із відповідних місць цих щоденників грали роль документів, що слугували доказом виконання повинностей, судового вироку або адміністративного розпорядження майнового та особистого права. Цим пояснюється велика кількість таких копій, що до нас дійшли. Оригінал знайдено лише в одному екземплярі. Відповідні ефемерідам щоденники римських імператорів називались Коментарі. До нашого часу збереглися, наприклад, міські Коментарі, з Цере, біля Риму. Складались ефемеріди не самою особою, діяльність якої підлягала протоколу, а її секретарями. Судичи за Єгиптом, цій особі щодня надавали записи для скріплення їх підписом. Принаймні, на єдиному наявному оригіналі «щоденника» (папірус, на якому він написаний (зберігається у Парижі)) після кожного дня є підпис, засвідчуючий достовірність, зроблений іншим почерком, ніж сам текст документа.

Ефемеріди. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Агамемнон — один із найголовніших Героїв старогрецького національного епосу, син мікенського царя Атрея і Аеропи, ватажок грецького війська під час Троянської війни.

Амфітріон — син тиринфського царя Алкея і доньки Пелопа Астідамії, онук Персея. Амфітріон брав участь у війні проти тих телебоїв, що мешкали на острові Тафос, яку вів його дядько мікенський цар Електріон.

Андромеда — донька Кассіопеї і ефіопського царя Кефея, кохана Персея. Після смерті Персея і Андромеди богиня Афіна перетворила подружжя на сузір’я.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Афіна — грецька Богиня мудрості і справедливої війни. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Афродіта — грецька Богиня любові і краси. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Борей — грецький Бог північного вітра. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Геба — грецька Богиня юності. У римській міфології їй відповідає… дізнатися