Додона. Міфологія Давньої Греції

Додона. Міфологія Давньої Греції

Додона (за грецькою міфологією) — Океаніда, кохана Зевса. Її ім’ям був названий знаменитий оракул при храмі Зевса в Епірі. Святилище обслуговували жінки-жриці, які провіщали по шелесту священного дуба Зевса. При підготовці Походу аргонавтів Афіна додала до корпусу «Арго» шматок священного додонського дуба, завдяки чому корабель мав здатність давати пророцтва. Додона, прадавнє святилище Зевса, із знаменитим оракулом, священним дубом. Прадавня Додона, про яку йде мова в «Іліаді», була, за поясненням деяких тлумачів Гомера, всередині Фессалії, біля міста Скотуза. Але ця фессалійська Додона, якщо і існувала, то рано зникла. «Одіссея» і пізніші твори греків знають лише Додону всередині Епіра, у східній підошви гори Томара, званої тепер Олічка. На горбі, посеред долини, підносився акрополь давнього міста Додона, з театром, що досить добре зберігся. На південному скаті горба тягнулося оточене стінами священне місце, всередині якого були знайдені (в 1875—1876 роках, під час розкопок, зроблених Костянтином Карапаносом) залишки святилища Зевса Найоса і шанованої разом із ним Діани, а також і інших споруд, призначених для культу і збереження дарів, різні священні предмети з бронзи, частиною грубої давньої роботи, частиною рідкої художньої краси, багаточисельні олов’яні дошки, на яких написані відповіді оракула на питання по всіляких випадках буденного життя. За переказами давніх письменників, старі жінки тлумачили, як голос Бога, шелест вершин старого дуба, дзюрчання струмка, що витікав з-під його кореня, і звуки мідних судин, об які ударявся дріт, що коливався вітром. Грецькі письменники повторюють розповіді єгипетських жерців про походження Додонського оракула з Фів. З того часу, як етолійський полководець Дорімах в 219 році до нашої ери розорив і пограбував оракул Додона, його значення впало. Але він існував ще до III або початку IV століття нашої ери, доки священний дуб не був зрубаний іллірійським розбійником.

Міфологія Давньої ГреціїХимера (Гюстав Моро, 1867)

Міфологія Давньої ГреціїГеракл убиває кентавра Несса,
щоб врятувати Деяніру (Франц фон Штук)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Додона. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

гдістіс — жахлива двостатева істота. Фрігійський міф розповідає, що одного дня сім’я сплячого Зевса витекло на землю, запліднило її і народилася страшна нелюдська істота Агдістіс. Його руйнівна сила не влаштовувала богів.

Амазонки — жінки-воячки, що ведуть свій рід від бога війни Ареса і Наяди Гармонії. У битвах з амазонками брали участь Беллерофонт, Геракл і Тесей. Під час Троянської війни амазонки билися на стороні Трої.

Бореади — крилаті сини Бога північного вітру Борея і Оріфії, доньки афінського царя Ерехфея. Подібно до батька, Бореади втілювали вітри, їх дії були швидкі і стрімкі. Учасники Походу аргонавтів. Під час походу вони звільнили Фінея — мужа Клеопатри від гарпій, що терзали його.

Бріарей — син Бога піднебіння Урану і богині землі Геї. Жахлива істота з п’ятдесятьма головами і сотнею рук, один із трьох братів Сторуких — учасників Титаномахії.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богині і покровительки мистецтв і наук (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня помсти (за грецькою міфологією) — дізнатися