Діоскури. Міфологія Давньої Греції

Діоскури. Міфологія Давньої Греції

Діоскури (за грецькою міфологією) — близнята Кастор і Полідевк, сини Зевса, брати Єлени і Клітеместри. В «Іліаді» та «Одіссеї» імена Діоскурів не зустрічаються. В «Одіссеї» Кастор та Полідевк звуться Тіндарідами, дітьми Тіндарея, чоловік Леди. За однією із версій міфа (Аполлодор), Полідевк та Єлена — нащадки Леди від Зевса, а Кастор і Клітеместра — її діти від спартанського царя — її чоловіка Тіндарея (тому Полідевка вважали безсмертним, а Кастор — смертним).
Говорять, що Полідевк відрізнявся від свого брата лише шрамом на обличчі. Одягались вони однаково, кажен носив шолом із зіркою і у кажного був спис та білий кінь. Кастора знали як воїна, а Полідевк був кулачним бійцем. Обидва мали призи отримані на Олімпійських іграх.
Діоскури — участники ряда героїчних походів. Вони повернули викрадену Тесеєм Єлену, скориставшись його від’їздом із Афін. Сталося так, що Тесей з Піріфоєм викрали Єлену, з якою він мав намір одружитися. Заховав Єлену у селищі Афідни, друзі вирушили до царства мертвих. Доки Тесей перебував в Аїді, Діоскури зібрали війско проти Афин і вимагали повернення Єлени. Коли афінці заявили, що не мають уявлення, де вона перебуває, Діоскури почали грабувати Аттику. Це відбувалося доти, доки мешканці не вказали їм на Афідну, де вони і знайшли свою сестру. Діоскури зруйнували Афідну.
Діоскури — участники Походу аргонавтів, у якому Полідевк здобув перемогу у кулачному бою над царем Аміком (Аполлоній Родосський), калідонського полювання (Овідій). Діоскури змагалися зі своїми родичами Афаретидами, у яких викрадали наречених — доньок свого дядька Левкіппа. Крім того, Діоскури та Афаретиди мали суперечку із-за поділу стада биків. У поединку Кастор загинув від руки Ідаса, у той час як Полідевк вбив Лінкея. А Зевс вразив перуном вбивцю сина (Аполлодор; Теократ). У Гомера в «Іліаді» Єлена під час Троянскої війни даремно очікує братів не знаючи про їх загибель. Безсмертний Полідевк був взят Зевсом на Олімп, але із кохання до брата надав йому частину свого безсмерття і вони обидва як ранішня та вечірня зірки у сузір’ї Близнят з’являються на небі (Ератосфен).
У міфі о Діоскурах — елементи давнього індоєвропейського шанування божих близнят як помічників людини (особливо воїнів, всадників, моряків). Хоча Діоскури вважались дорійськими героями, їх культ поширився далеко за межи Спарти. У міфі про перемогу Діоскурів над Афаретидами — відгуки історичної перемоги спартанців над мессенцями (8—7 ст. до нашої ери). В Спарті Діоскурів почитали як архаїчних фетишей — дві сполученних одна з одною колоди (Плутарх). У римській міфології Діоскури мають імена Кастор і Поллукс. Рим із давніх часів Діоскурів шанували як ідеальних представників воїнської відваги. Під час бурь і битв вони приходили на допомогу. За пізнішими оповідями, Посейдон зробив Кастора і Полідевка рятівниками потерпівших корабельну аварію мореплавців і надав їм право посилати попутні вітри.

Міфологія Давньої ГреціїГеркулес (Джон Сингер Сарджент, 1921)

Міфологія Давньої ГреціїТри грації (Пітер Пауль Рубенс, 1620—1623)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Діоскури. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аякс — ім’я двох учасників Троянської війни. Обидва воювали під Троєю як претенденти на руку Єлени. В «Іліаді» вони часто разом і порівнюються з двома могутніми левами або биками.

Беллерофонт — один із головних Героїв старшого покоління, син царя Коринфа Главку (за іншими джерелами, бога Посейдона), внук Сізіфа. Первинне ім’я Беллерофонта — Гіппоной.

Гектор — один із головних Героїв Троянської війни. Герой був сином Гекуби і Пріама — царя Трої. За переказами, він вбив першого грека, що ступив на землю Трої.

Геракл — національний Герой греків. Син Зевса і смертної жінки Алкмени. Обдарований могутньою силою, виконав найважчі роботи на землі і зробив 12 подвигіви. Спокутав свої гріхи, зійшов на Олімп і досяг безсмертя.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися