Діктіс. Міфологія Давньої Греції

Діктіс. Міфологія Давньої Греції

Діктіс (за грецькою міфологією) — брат царя острова Серіфа Полідекта. У сітку Діктіса, який мав життя простого рибака (його ім’я, ймовірно, від грец. diktuon — сітка), потрапив ящик, до якого були вміщені Даная разом із немовлям Персеєм. Діктіс надав притулок врятованим і прагнув тримати Данаю подалі від очей Полідекта, побоюючись, що цар захоче взяти її в дружини (Аполлодор). Порятунку Данаї були присвячені трагедія Еврипіда «Діктіс» і сатирівська драма Есхіла «Тягнути невід» (фрагменти драми збереглися до наших днів на папірусі).

Діктіс Критський (за грецькою оповіддю) — був супутником царя Криту Ідоменея у Троянській війні. Він описав події цієї війни у формі щоденника (у греків щоденники мали назву ефемеріди), який був знайдений у його труні за часів імператора Нерона. Ймовірно, якщо цей щоденник і був написаний, то грецькою був переписаний не раніше I—II століття. Вважається, що цей твір був перекладений латинською мовою представником давнього патриціанського роду Луцієм Септімієм, що жив у кінці III — на початку IV століття. Власне, Луцій Септімій є автором латинської обробки казкової історії Троянської війни. Це вигадування належить до розряду казкової літератури пригод. Мова штучно-архаїчна, в стилі Саллюстієвої прози, відрізняється безліччю поетичних зворотів і пізнього словотворення. Автор широко використовував словник Корнелія Непота, Лівія, Вергілія та інших грецьких граматиків і поетів.

Міфологія Давньої ГреціїГеркулес перемагає гідру (Гвідо Рені, 1620)

Міфологія Давньої ГреціїМеркурій і грації (Тінторетто, 1576—1577)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Діктіс. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Меркурій — в римській міфології Бог торгівлі, прибутку і збагачення, заступник мандрівників, син Майї.

Мінерва — в римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісників.

Мнемозіна — в грецькій міфотворчості Богиня пам’яті, донька Урану і Геї, Титаніда. Мати Муз, яких вона народила від Зевса. За числом дев’яти ночей, які Мнемозіна подарувала Зевсові, і Муз було дев’ять.

Мойри — богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів: Лахесіс («що дає долю»), Клото («що пряде») і Атропос («невідворотна»), доньки Нікти.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня ранішньої зорі. Давні греки іменували її рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос (за римською міфологією) — дізнатися

Бог царства мертвих, а також само царство (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися