Дейок. Міфологія Давньої Греції

Дейок. Міфологія Давньої Греції

Дейок (у давнину) — перший мідійський цар, що досяг влади спочатку як суддя, обраний народом після повалення ярма Ассирії, а згодом став царем у зруйнованій і невлаштованій країні, яку необхідно було відбудовувати як самостійну держава. За описами Геродота, Дейок заснував місто Екбатана, об’єднав мідян в одну державу, збудував собі палац і влаштував придворний етикет. Царював п’ятдесят три роки (709—656 років до нашої ери). Те, що Дейок є особою історичною, доводиться клиноподібними написами Ассирії. Близько 715 року до нашої ери один з мідійських князів, Дайакку, згадується як полонений. Чи є Дейок і Дайакку однією особою, факт істориками остаточно не встановлений. Існування в Мідії цілої області Бет Дайакку, підкореною Саргоном у 713 році до нашої ери, вказує на видатне положення цього найбільш великого з мідійських володарів, змушеного не раз підкорятись ассирійцям, але що зумів врешті-решт звільнити від них свій народ і заснувати на початку VII століття до нашої ери державу, що стала згодом відомою під назвою Мідія.
Екбатана, у давнину вважалась столицею великого завойовника Кіра. Місто було оточене сім’ю стінами, що підносились один над одним зубцями, що фарбують в кольори білий, чорний, пурпурний, блакитний, червоний, срібний і золотий (відповідно кольорам п’яти планет, місяця і сонця). У тексті «Авести» Екбатана описується, як укріплене і населене місто. Геродот приписує заснування міста Екбатана царю Дейоку. У іудейській неканонічній «Книзі Іудіф» є опис Екбатани і її стін, нібито збудованих Арфаксадом. Цю ж Екбатану, як вважають, має на увазі пророча «Книга Товіту», що належить до неканонічних книг Старого Завіту. У наш час розвалини міста ймовірно знаходяться у місцевості Такті-Солейман, де можна впізнати овальну огорожу з квадратних кам’яних плит, конічний горб, басейн з чистою, приємною для пиття водою. Місто існувало до XIII століття. Навала монголів призвела до його занепаду. Про мідійську культуру до теперішнього часу відомо дуже мало, оскільки до цього часу в Мідії не робили масових систематичних розкопок. Безперечний її зв’язок із ассиро-вавилонською культурою. Опис Геродотом царської резиденції Екбатани вказує на розвиток астрології і поклоніння світилам. Але в цілому про релігію Мідії мало що відомо, якщо не вважати таким, що визнається багатьма вченими зв’язок між одним із мідійських племен, магами, і колегією жерців, званих також магами, — зв’язок, що виявляє Мідію батьківщиною магії, чарівництва і чаклунства. Великий грецький географ і історик Страбон розповідав про поширення у Мідії багатоженства. Мідія користувалась у давнину великою славою. Ім’я Мідії пережило її політичне існування і у греків часто ототожнювалось з ім’ям Персії. З часів династії Селевкідів почалась еллінізація Мідії.

Міфологія Давньої ГреціїСмерть Геркулеса (Франсиско де Сурбаран, 1634)

Міфологія Давньої ГреціїТри грації з Амуром (Джон Сингер Сарджент)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Дейок. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геба (за грецькою міфологією) — Богиня вічної юності, уособлення розквіту людського життя, донька Зевса і Гери.

Геліос — Бог Сонця. Син Титанів Гіперіона і Феї (за Гесіодом і Апполодором), брат Селени і Еос. Відноситься до прадавніх доолімпійських Богів. Оскільки Геліос знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів.

Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Геката володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством. Народилася в результаті шлюбного союзу Титану Перса і Астерії.

Гера (за грецькою міфологією) — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї і шлюбу.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Мінерва — римська Богиня мудрості і справедливої війни. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Венера — римська Богиня любові і краси. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Аквілон — римський Бог північного вітра. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Ювента — римська Богиня юності. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися