Деяніра. Міфологія Давньої Греції

Деяніра. Міфологія Давньої Греції

Деяніра (за грецькою міфологією) — донька етолійського царя Ойнея і Алфеї, сестра Мелеагра, друга дружина Геракла. У юності Деяніра навчилася володіти зброєю і правити колісницею. Вона була дуже чарівна. Коли після загибелі Мелеагра, її сестри перетворились на птахів, лише вона і Горга зберегли людську подобу завдяки втручанню Діоніса, який пошкодував красу Деяніри (Гігін). Коли Геракл спустився в царство мертвих за Кербером і зустрів там Мелеагра, який попрохав Героя поклопотати про Деяніру і взяти сестру у дружини. Суперником Геракла був річковий Бог Ахелой. Геракл здобув над ним перемогу і одружився на Деянірі. Коли на Геракла напали дріопи, вона билась поряд із ним і була поранена у груди (Аполоній Родоський). Деяніра народила від Геракла синів Гілла, Ктесіппа, Глена, Оніта і за Павсанієм доньку Макарію.
Аполлодор розповідає, що при переправі Геракла і Деяніри через річку Евен, Кентавр Несс зазіхнув на Деяніру, що їхала на ньому верхи. Геракл вразив Несса стрілою з лука. Вмираючи, Кентавр порадив Деянірі зібрати його сім’я і кров, заявивши, що цей засіб має властивості талісмана кохання і допоможе Деянірі зберегти кохання Геракла (Аполлодор). Коли згодом Геракл взяв полонянкою Іолу, легковірна Деяніра вирішила скористатись порадою Несса і приворожити чоловіка до себе. Зіткавши Гераклу нарядне вбрання, вона відкрила глечик з кров’ю Кентавра і натерла ним хітон. Кров Несса, загиблого від змащеною жовчю Лернійської Гідри стріли Геракла, перетворилась на отруту, що вбила Героя. Дізнавшись про те, що сталося, Деяніра вбила себе мечем (Софокл).

Міфологія Давньої ГреціїГеркулес і Деяніра (Мабюз, 1517)

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Деяніри (Гвідо Рені, 1617—1619)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Деяніра. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Арес — Бог війни, син Зевса і Гери. У ранніх міфах народження Ареса сталося без участі батька від дотику Гери до чарівної квітки. У пізніших міфах Арес виступав як син Зевса.

Артеміда — Богиня полювання. Донька Зевса і Лети, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця; супроводжувана лісовими Німфами, полює по лісах і горах, охороняє стада і дичину. Вона ніколи не підкорялася силі коханя, і, як Аполлон, не знає шлюбу. У римській міфології їй відповідає Діана.

Асклепій (за грецькою міфологією) — Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду.

Афіна — Богиня розуму, війни, наук і мистецтв. Донька Зевса, що не мала матері. Гефест розітнув сокирою голову Зевса, і з голови вискочила Афіна у повному озброєнні. Вона є уособленням розсудливості Зевса. У римській міфології їй відповідає Мінерва.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня рослинності, квітів (за грецькою міфологією) — дізнатися

В римській міфології Всемогутній Бог піднебіння, цар Богів, верховне божество, повелитель грому і блискавокдізнатися

Божество ридання і плачу (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня зцілення, донька Асклепія (за грецькою міфологією) — дізнатися