Деміург. Міфологія Давньої Греції

Деміург. Міфологія Давньої Греції

Деміург («що творить для народу») — міфологічний персонаж, «майстер», «творець-архітектор», що творить елементи всесвіту, космічні і культурні об’єкти, людей, як правило, шляхом виготовлення. Його діяльність подібна до діяльності справжнього майстра.
У міфології Деміург часто є таким персонажами, як гончар, коваль, ткач. Проте функції Деміурга безпосередньо ширше. Так, Бог-коваль Гефест робить щит, що є моделлю світового життя, Ільмарінен виковує сонце і місяць, єгипетський Бог Хнум створює світ і людей на гончарному крузі, індійський Вішвакарман, творець, тесляр, коваль, є божим творцем світу. У багатьох міфологіях Деміург зливається з абстрактним чином небесного Бога-творця, що відрізняється космічними масштабами діяльності, творить не лише окремі об’єкти, елементи всесвіту, як Деміурга, але космос у цілому і не лише шляхом виготовлення, але і «ідеальнішими» засобами, за допомогою магічних перетворень, простою словесною назвою предметів і тому подібне. Так, Хнум, що створює весь світ, вже дуже близький Богові-творцеві, але залишається Деміургом за засобом творіння. Деміург часто виступає як помічник верховного божества.
Деміург, що виготовляє раніше не існуючі об’єкти, порівнянний з культурним Героєм, переважно здобуваючим предмети, що раніше вже існували, але видалені, приховані і так далі. Практично в архаїчних міфологіях функції Деміурга і культурного Героя (інколи з переважанням якого-небудь з цих аспектів) виконуються одним персонажем — племінним (тотемним) зооморфним, і пізніше антропоморфним першопредком-прародником, який діє як трікстер або в парі зі своїм антогоністом-трікстером. Поступово, з посиленням «космічності» цього персонажу, ці функції диференціюються, але подібний синкретизм може зберігатися і на пізніших стадіях.
У античності термін «Деміург» придбав міфолого-філософське значення: у піфагорійця Філолая, Деміург — принцип, що зберігає сутність речей, незважаючи на їх текучість; у софіста Критія — світовий розум; у Платона — творець космосу, благий батько, що створює піднебесся, землю і її мешканців. Деміург — упорядник космосу, зустрічається і у Арістотеля. Неоплатонічна розробка вчення про Деміурга належить Проклу (у коментарі на діалог Платона «Тімей»); у гностиків Деміург — творчий початок, що виробляє матерію, обтяжену злом. У літературі термін «Деміург» застосовують також для позначення міфологічного персонажа, наділеного функціями творення лише космічних об’єктів, природи, на відміну від культурного Героя, що творить переважно культуру. Деміург, у гностиків, справедливий творець видимого космосу і Бог євреїв, що займає середнє місце між всевишнім Прабатьком духовного буття (Богом дійсних християн, або гностиків) і злим, темним початком, — Сатаною, Богом матерії, хаосу і язичництва. За системами гностиків, недолік Деміурга полягає лише в невіданні вищих таємниць. Антиномічні гностики приписують йому ще погані етичні властивості і ворожнечу проти верховного божества.

Міфологія Давньої ГреціїГеркулес (Дія Ревнощів)
(Альбрехт Дюрер, 1498)

Міфологія Давньої ГреціїМолодість (Три грації) (Ханс Бальдунг, 1540—1543)

 

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Деміург. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сізіф — син царя Еола і Енарети, онук Елліна, брат Кретея, Афаманта, Салмонея і інших Героїв, чоловік Плеяди Меропи, батько Главку, дід Беллерофонта. Міфи малюють Сізіфа хитруном, здатним обдурити навіть богів і вступаючим з ними в конфлікти.

Талфібій — вісник, спартанець, разом з Еврібатом був глашатаєм у Агамемнона, виконуючи його доручення. Талфібій разом із Одіссеєм і Менелаєм збирав військо на Троянську війну.

Тевкр — син Теламону і доньки троянського царя Гесіони. Кращий стрілець із лука в грецькому війську під Троєю, де від його руки загинуло понад тридцять захисників Іліона.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися