Делос. Міфологія Давньої Греції

Делос. Міфологія Давньої Греції

Делос (у давнину) — один із Цикладських островів, знаменитий храмом і культом Аполлона і Артеміди, і вважався місцем народження цих Богів. Їх мати Латона, переслідувана ревнощами Гери, блукала по всій Землі, не знаходячи місця, де б вона могла народити. Делос, що був блукаючою по морю скелею, прийняв її, і тут Богиня звільнилась. У винагороду за це, Аполлон обрав Делос місцем свого культу і припинив його блукання. Святилище мало велику популярність в глибокій старовині і було центром амфіктіонії (досить кровожерливого культу з жертвоприношенням), що сполучала цим загальним культом усіх іонійців Європи, островів і Малої Азії. Афіняни брали участь у амфіктіонії вже в епоху Солона. У VI столітті до нашої ери могутні морські держави змагались із-за першості в амфіктіонії, оскільки верховенство у цьому культі визначало першість на морі. Вважався містом народження Аполлона і Артеміди і знаменитий храмом і культом цих Богів. Впродовж сотень років культ Артеміди і Аполлона супроводжувався на острові кривавими жертвоприношеннями. Цар Пізістрат очистив Делос, тобто викопав трупи від жертвоприношень на всьому просторі острова, який було видно від храму, і переніс їх на інше місце. Після смерті Пізістрата могутній моревластитель, Полікрат Самосський, як дар підніс Богові Аполлону цілий острів Ренею, з’єднавши його ланцюгами з Делосом. У епоху персидських воєн полководець персів Датіс, пливучи з флотом до берегів Аттики і підкорюючи Ціклади, не чіпав міста Делоса, а, навпроти, пошанував його Богів рясними жертвоприношеннями. Після грецько-персидських воєн Делос став центром Делосського союзу. Мешканці Делоса прийняли заступництво спартанців, які, як виявляється з одного давнього напису, залишили їм самоврядність. Афіняни, колишні заступники і володарі острова, і в цей час продовжували посилати в Делос Феорію (священне посольство), як викладено в історії Сократа.

Міфологія Давньої ГреціїГеркулес вбиває Моліонідів (Альбрехт Дюрер, 1496)

Міфологія Давньої ГреціїМарс, роззброєний Венерою, і три грації
(Жак Луї Давид, 1824)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Делос. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Діомед — син етолійського царя Тідея і доньки Адраста Деїпіли. Разом із Адрастом брав участь в поході і розоренні Фів. Як один із женихів Єлени Діомед бився згодом під Троєю, очолюючи ополчення на 80 кораблях.

Діоскури — близнята Кастор і Полідевк, сини Зевса, брати Єлени і Клітеместри. За однією з версій міфу, Полідевк і Єлена — діти Леди від Зевса, Кастор і Клітеместра — її діти від спартанського царя — її чоловіка Тіндарея (тому Полідевк вважався безсмертним, а Кастор — смертним).

Едіп — син фінського царя Лая і Іокасти. Вбив свого батька і одружився на матері, не відаючи про це. Коли злочин відкрився, Іокаста повісилася, а Едіп сам засліпив себе. Помер, переслідуваний Ериніями.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог сну (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн (за грецькою міфологією) — дізнатися

Добродійні Богині, що втілюють радісний, добрий і вічно юний початок життя (за римською міфологією) — дізнатися