Дексамен. Міфологія Давньої Греції

Дексамен. Міфологія Давньої Греції

Дексамен (за грецької міфологією) — цар оленів, друг Геракла, Кентавр. Доньки-близнята Дексамена на ім’я Фероніка і Ферефона були заміжні за близнятами Моліонідами. Дексамен вбоявся відмовити Кентаврові Еврітіону, що вимагав руки його доньки Мнесімахи. Геракл врятував Мнесімаху від вимушеного шлюбу, вбивши Еврітіона. Кентаври, за грецької міфологією, дике фессалійське плем’я, що відрізнялось тваринними схильностями і вигнане з Фессалії лапіфами. Мабуть, лише з 500 року до нашої ери їх сталі змальовувати як істот, що мали собою суміш коня з людиною, і одні письменники виробляли їх від Іксіона і Нефели, а інші грецькі граматики вважали, що вони народжені від Зевса, що з’явився в образі коня, і Дії, дружини Іксіона. У міфології головним чином відомі їх битви: одна з лапіфами на весіллі Піріфоя, що сталася із-за зухвалого поводження Кентаврів з жінками, інша — з Гераклом. Внаслідок своєї схожості із Сатирами вони були включені в свиту Діоніса і, не дивлячись на свої дикі схильності. Під впливом божої сили зображувались такими, що покірно йдуть поряд з колісницею і сурмлять в ріг. Найвидатнішим з Кентаврів був Хірон, син Крону і Філіри. Він знівелював тваринні риси Кентаврів і був вчителем таких Героїв, як Ахілл, Кастор, Полідевк та ін.

Міфологія Давньої ГреціїГалатея (Джованні Баттіста Піранезі)

Міфологія Давньої ГреціїГеракл і Антей (Ханс Бальдунг, 1530)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Дексамен. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Орест — син Агамемнона і Клітемнестри, брат Електри і Іфігенії. Оресту було десять років, коли його батько був вбитий своєю дружиною і її коханцем Егісфом. Самого Ореста з будинку врятувала від смерті сестра Електра.

Орфей — знаменитий співець фракійців, син річкового бога Еагра і Музи Калліопи, чоловік Німфи Еврідіки, що приводив своїми піснями в рух дерева і скелі.

Пандора — жінка, створена Афіною і Гефестом за велінням Зевса, з метою помсти людям, для яких Прометей викрав вогонь. Зевс вручив їй запечатану скриньку, в якій були усі нещастя і лиха.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня ранішньої зорі. Давні греки іменували її рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос (за римською міфологією) — дізнатися

Бог царства мертвих, а також само царство (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися