Дедал. Міфологія Давньої Греції

Дедал. Міфологія Давньої Греції

Дедал (за грецькою міфологією) — онук афінського царя Ерехфея і син Метіону (Платон), за іншою версією, син Евпалма і онук Метіону (Аполлодор). Власне, спочатку бувше епітетом Гефеста, як божого митця, слово Дедал (від кореня dal — довбати, різати) стало власним ім’ям казкового художника, у циклах критських, афінських і сицилійських оповідей. Є декілька генеалогій, що пов’язують його із родом афінських царів Ерехфідів. У Афінах і в історичний час існував рід (до якого належав Сократ), що мав себе від Дедала, і Дем, що отримав від нього свою назву. Свого учня і племінника, Талоса, Дедал вбив, зіштовхнувши із скелі Акрополя, за те, що той винайшов більш досконалі інструменти. Засуджений за це ареопагом на вигнання, Дедал втік до Криту к царю Міносу. Тут він зробив для дружини Міноса, Пасіфаї, дерев’яну корову. За наказом Міноса збудував лабіринт для народженого Пасіфаєю чудовиська Мінотавра і, нарешті, вручає Аріадні нить, за допомогою якої Тесей знайшов вихід з лабіринту (Вергілій, «Енеїда»). Переслідуваний за це Міносом, Дедал із сином своїм Ікаром врятувався за допомогою штучних крил, зроблених із пір’я і змащених воском. Ікар загинув на середині дороги, наблизившись до сонця більш ніж слід (Овідій). Дедал врятувався, діставшись до міста Куми на Сицилії і збудував там храм Аполлону. Згодом жив на Сицилії у царя Цокала. На Криті міф про Дедала мав глибоке коріння. Тут вперше стало процвітати різьблення по дереву, яке творилось так званими Дедалідами і звідси було перенесено в Сікіон Діненом і Скіллісом. У «Іліаді» згадується хоровод (майданчик для танців), зроблений Дедалом для Аріадни (Гомер, «Іліада»). Павсаній у своїх нарисах мандрівника стверджував, що бачив цей витвір і це був мармуровий рельєф. У будівельній справі Дедала вважали винахідником пили, тесла і схилу (отвес). Як скульптор, він вперше нібито став робити дерев’яні статуї Богів з руками, що не линули до тулуба, і з відокремленими один від одної ногами, тоді як до нього подібні статуї мали вигляд млявих, закляклих істуканів з ледве наміченими членами. У квітучу епоху грецької цивілізації у багатьох святилищах зберігались з незапам’ятних часів дерев’яні статуї Богів, що вважалися творами Дедала. У різних місцях існували споруди, походження яких приписували будівельникові лабіринту на Криті. Оскільки ці речі виражали собою вельми різну міру розвитку мистецтва, від грубих, дитячих спроб художньої творчості до деякої вже помітної умілості, то вони, вочевидь, не могли належати не тільки одному й тому ж художникові, але і одному й тому ж часу. До того ж саме ім’я Дедала, що походить від дієслова робити майстерно, дає змогу бачити у ньому не історичну, дійсно існуючу особу, хоча і прикрашену легендами, а особу, яка створена народною фантазією і що символізувала успіхи, досягнуті декількома поколіннями художників в початкову епоху грецького мистецтва, від глибокої старизни, що передувала походу на Трою, і до середини VI століття до нашої ери.

Міфологія Давньої ГреціїТрищогловий озброєний корабель
з Дедалом та Ікаром у небі
(Пітер Брейгель Старший, 1561—1562)

Міфологія Давньої ГреціїПадіння Ікара (Пітер Пауль Рубенс, 1636)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Дедал. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геракл — національний Герой греків. Син Зевса і смертної жінки Алкмени. Обдарований могутньою силою, виконав найважчі роботи на землі і зробив 12 подвигіви. Спокутав свої гріхи, зійшов на Олімп і досяг безсмертя.

Гермафродит — син Гермеса і Афродіти. Хлопець надзвичайної краси. Збудив пристрасну любов Німфи Салмакіди. Німфа попрохала богів про вічне єднання з коханим. І боги злили Німфу і Гермафродита в одну двостатеву істоту.

Діомед — син етолійського царя Тідея і доньки Адраста Деїпіли. Разом із Адрастом брав участь в поході і розоренні Фів. Як один із женихів Єлени Діомед бився згодом під Троєю, очолюючи ополчення на 80 кораблях.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Теллус — римська Богиня землі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Церера — римська Богиня полів і родючості. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Бахус, Либер — римський Бог виноградарства і виноробства. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Юпітер — римський верховний Бог. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися