Данай. Міфологія Давньої Греції

Данай. Міфологія Давньої Греції

Данай (за грецькою міфологією) — син єгипетського царя Бела і Німфи Анхіної, доньки Ніла. Рятуючись від свого брата Єгипта, з яким разом правив Лівією, він утік із п’ятдесятьма доньками на Родос, а звідти в Аргос. Аполлодор розповів, що коли Бел помер, брати посварилися із-за спадку. Як примирення Єгипт запропонував в чоловіки донькам Даная своїх синів, яких теж було 50. Дізнавшись від оракула, що Єгипт має намір перебити всіх Данаїд, Данай і його доньки втекли до Пелопоннесу, де Данай захопив владу. В Аргосі Данай отримав царську владу від Геланора. Він збудував храм Аполлону і навчив мешканців Аргоса рити колодязі. Його доньки, Данаїди, відшукали ключі і забезпечили країну багатьма колодязями. Ними були введені також тесмофорії, які згодом стали предметом шанування в Аргосі. Тим часом в Аргос прибули п’ятдесят синів Єгипта і силоміць змусили Даная видати за них Данаїд. За наказом Даная, якому оракул передбачив смерть від руки зятя, Данаїди в першу шлюбну ніч вбили своїх чоловіків, крім однієї Гіпермнестри, що врятувала свого чоловіка Лінкея. Від його руки згодом загинув Данай і його донька (Павсаній). На ім’я Даная мешканці Аргоса стали зватись данаями або данайцями. Данаїди за свій злочин були засуджені в Тартар наповнювати водою бездонну бочку. Звідси вираз «робота Данаїд» — безплідна і нескінченна робота. Данаї — первинна назва мешканців Аргоса. А оскільки в Троянській війні на чолі греків стояв Агамемнон, цар Аргоса, то Гомер назвав цим ім’ям всіх греків. Під данайським даром відомий величезний дерев’яний кінь, залишений греками під час удаваного зняття ними облоги з Трої. У Вергілія, жрець Лаокоон, який один зміг розгадати хитрощі греків, виголосив відомі слова: «Тimeo Danaos et dona ferentes» або «Бійтеся данайців, які дари приносять».

Міфологія Давньої ГреціїДаная (Тиціан)

Міфологія Давньої ГреціїГеракл убиває кентавра Несса,
щоб врятувати Деяніру (Франц фон Штук)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Данай. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Астерія — донька Титана Коя і Феби, яка рятуючись від переслідувань Зевса, обернулася на перепелицю. За іншим переказом, кинулася в Егейське море й перетворилася на острів Делос.

Астрей (зоряний) — божество зоряного піднебесся. Гесіод вважав Астрея Титаном другого покоління, сином Крія і Еврібеї, чоловіком Еос, батьком вітрів Борея, Нота, Зефіру і Евра.

АтлантТитанід, син Титану Япета і Океаніди Клімени. Він підтримував небесне зведення поблизу саду Гесперід в покарання за участь у битві із Зевсом на стороні Титанів.

Геліос — Бог Сонця. Син Титанів Гіперіона і Феї (за Гесіодом і Апполодором), брат Селени і Еос. Відноситься до прадавніх доолімпійських Богів. Оскільки Геліос знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині і покровительки мистецтв і наук (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня помсти (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог підводного царства, вважався владикою Морів і океанів (за римською міфологією) — дізнатися

Польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів даром пророцтва (за грецькою міфологією) — дізнатися