Данаїди. Міфологія Давньої Греції

Данаїди. Міфологія Давньої Греції

Данаїди (за грецькою міфологією) — п’ятдесят доньок царя Даная, що втекли разом із батьком від переслідування своїх двоюрідних братів Єгиптіад, що домагалися їх кохання, в Аргос. В Аргосі Єгиптіади їх наздогнали і Данай, підкорившись силі, дав згоду на шлюб, розподіливши наречених по долі між женихами.
Власне, коли в Аргос прибули сини Єгипта, вони стали прохати Даная дозволити їм одружитись на його доньках. Данай відповів відмовою і вони взяли Аргос в облогу. За іншою версією, коли Данай прибув з доньками до Пелопоннесу, царем Аргоса був Пеласг, який привітно прийняв прибульців і відмовився видати їх синам Єгипта, що незабаром з’явились. У результаті кровопролитної битви Пеласг був вигнаний на північ своїх обширних володінь, а Даная обрали царем Аргоса за умови, що він одружить своїх доньок на синах Єгипта. Так або інакше, але Данай був змушений поступитись силі і дати згоду на шлюб, розподіливши наречених по долі між женихами. Під час весільного бенкету Данай таємно роздав кинджали, які його доньки заховали в своїх зачісках. Рівно опівночі кожна з них встромила кинджал в серце свого чоловіка. У живих залишився лише один. За порадою Артеміди, Гіпермнестра пощадила Лінкея і допомогла йому втекти. Данаїди зарили голови своїх чоловіків в Лерні, а тіла їх поховали за міською стіною. Очистили їх від скверни Афіна і Гермес за наказом Зевса. Дізнавшись вдосвіта, що Гіпермнестра не підкорилась йому, Данай засудив її до смерті, але судді виправдали її.
Батько помістив Гіпермнестру до темниці, але згодом визнав шлюб доньки і повернув Лінкея. Бажаючи одружити інших своїх доньок, Данай призвав женихів. Він запропонував провести змагання з бігу, причому переможець отримував право першим обирати собі наречену. Оскільки Данаю не вдалося знайти досить бажаючих отримати дружин-вбивць, то в змаганнях брали участь всього декілька чоловік. Але, побачивши, що першої шлюбної ночі із чоловіком нічого не сталось, наступного дня прийшли нові женихи і змагання довелось проводити ще раз (Аполлодор). Пізніше Лінкей вбив Даная і захопив трон Аргоса. Він з великим би задоволенням вбив усіх Данаїд, окрім дружини, аби помститись за своїх братів, але не бажав обурювати проти себе народ Аргоса. За іншою версією Лінкей все-таки вбив усіх сестер своєї дружини. Гігін розповідав, що в Аїді судді засудили данаїд до вічного покарання: вони наповнюють водою бездонну судину, а за іншою версією — носять воду в глечиках, дірявих, як решето (Гігін).

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Європи (Рембрандт)

Міфологія Давньої ГреціїФлора і Зефір (Джон Вільям Вотерхаус, 1898)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Данаїди. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Рея — в античній міфології грецька Богиня, одна із Титанід, донька Урану і Геї, дружина Кроноса. Культ Реї вважався одним із давніх, але був мало поширений у Греції.

Феміда — Богиня правосуддя. Греки називали богиню також Теміда, Теміс. Феміда була донькою Бога піднебіння Урану і Геї. Її доньками були Богині долі — Мойри.

ФебаТитаніда, донька Урану і Геї, сестра і дружина Яку, мати Лето і Астерії, бабка Аполлона і Артеміди. Феба — годувальниця Аполлона. Вона володіла прорицалищем з храмом і оракулом в Дельфах після Феміди, потім подарувала його онукові.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

В римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісниківдізнатися

В грецькій міфотворчості Богиня пам’ятідізнатися

Богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду (за грецькою міфологією) — дізнатися