Дафна. Міфологія Давньої Греції

Дафна. Міфологія Давньої Греції

Дафна (за грецькою міфологією) — гірська Німфа, донька землі Геї і Бога річок Пенея (або Ладона, або Амікла). За розповіддю Овідія, донька річкового Бога Пенея і річкової Німфи Креуси. Ображений кепкуванням Аполлона, Бог кохання Ерот з вершини Парнасу випустив зі свого чарівного лука дві стріли: одна, із гострим золотим кінцем, проколола серце Аполлона і змусила його шалено закохатись в Дафну, а іншу — з тупим свинцевим, влучила у Дафну і зробила її абсолютно байдужою до кохання. Дафна дала слово зберігати цнотливість і залишатись неодруженою, як Артеміда. Аполлон наполегливо переслідував Дафну по лісах і горах і наздогнав її на березі ріки Пенея. Дафна благала батька про допомогу, і Боги перетворили її на лаврове дерево, яке марно обіймав Аполлон. Лавр з того часу став улюбленою і священною рослиною Аполлона (Овідій).
За іншою версією Дафна — донька Геї і Бога річки Ладон. Коли Аполлон переслідував її, Гея віднесла Дафну на Крит, а на її місці залишила лаврове дерево, з листя якого Аполлон у пошуках втіхи зробив вінок. Також цікавий міф, за яким Дафна була одночасно кохана Аполлоном і Левкіппом, сином царя Еномая. Левкіпп, переодягнутий дівчиною, слідував за Дафной серед її подруг, але за навіюванням Аполлона отримав намір скупатись, був упізнаний і вбитий Німфами. Дафна є давнім рослинним божеством, яке увійшло до круга Аполлона. Згубивши свою самостійність стало атрибутом Бога. У Дельфах на змаганнях переможцям давали лаврові вінки (Павсанія). Про священний лавр на Делосі згадує великий поет, критик і полігістор александрійського періоду Каллімах. Про пророцтва з самого дерева лавра повідомляє Гомерівський гімн. На святі Дафнефорій у Фівах несли лаврові гілки.

Міфологія Давньої ГреціїАполлон і Дафна (Олександр Бенуа, 1908)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон і Дафна (Джон Вільям Вотерхаус, 1908)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон і Дафна
(Джованні Баттіста Тьєполо, 1743—1744)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Дафна. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Крій (Кріос) — в старогрецькій міфології один із Титанів, син Урану і Геї, чоловік доньки Понта Еврібії. Був повержений під час Титаномахії і скинутий в Тартар.

Кронос — син бога піднебіння Урану і богині землі Геї. Він піддався на домовленості матері і оскопив свого батька Урана, щоб припинити безкінечні народження його дітей.

Океан — прадавній бог водної стихії, прабатько богів морів, річок, струмків і джерел. Титан, син Урану і Геї. Від нього походить численне покоління водяних божеств, що склали особливий водний Олімп.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

В римській міфології Богиня природи і полювання, вважалася уособленням місяцядізнатися

Вічно юний Бог плодоносних сил землі, рослинності, виноградарства і виноробства, відомий як «бог з бичачими рогами» (за грецькою міфологією) — дізнатися

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися