Дактилі ідейські. Міфологія Давньої Греції

Дактилі ідейські. Міфологія Давньої Греції

Дактилі ідейські (за античною міфологією) — гірські духи, служники фрігійської Матері, житлом яких вважали вершини Іди. Подібно до ідейських Кіклопів, Дактилям приписували заняття з плавлення і куванням різних металів, якими багата була гора Іда. Їх вважали також майстрами, що виробляють з металів, за допомогою чаклунства, різні незвичні витвори. Ймовірно їх ім’я — Дактилі, є результатом народної етимології якого-небудь фрігійського слова (Цицерон передає їх ім’я як digiti). Фрігійських Дактилів часто змішували з іншими подібними духами, як, наприклад, з самофракійськими Кабірами, Куретами і Корибантами, що складали свиту критської Реї, ототожнену з Богинею Кібелою. Дактилі, за грецькою міфологією демонічні істоти, супутники Реї-Кібели. Мешкали на горі Іда у Фрігії або на горі Іда на Криті. Коли Рея народжувала Зевса, то для полегшення мук, вона втиснула пальці в землю і з неї негайно з’явилися Дактилі: п’ять жінок з її лівої руки і п’ять чоловіків з правої. Деякі вважають, що Дактилі існували задовго до народження Зевса. За однією із версій вони народилися в печері гори Дікта на Криті, де зростало немовля Зевс. Німфа Анхіала кидала у маленького Зевса пилом, і пил цей перетворився на Дактилів. Дактилям приписували відкриття обробки заліза. Фрігійських Дактилів було три: Кельміс (плавити), Дамнаменей (оковувати) і Акмон (кувадло). Кельміс був перетворений на залізо за образу Реї (Страбон). Імена Дактилів-жінок Криту вважають таємницею, що добре зберігається, а Дактилів-чоловіків Криту звали Геракл, Пеон, Епімед, Іасій і Акесид. За іншими версіями їх було десять, п’ятдесят два або сто. Павсаній розповідає, що Дактиль Геракл, принісши дику оливу від гіперборейців в Олімпію, влаштував між братами змагання з бігу, поклавши тим самим початок Олімпійським іграм, де здобув перемогу Пеон. Інколи Дактилів ототожнюють з Куретами, Корибантами і Тельхінами. Їм приписували також встановлення Олімпійських ігор в Еліді (Павсаній).

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Європи (Валентин Серов, 1910)

Міфологія Давньої ГреціїТріумф Флори (Нікола Пуссен, 1627—1629)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Дактилі ідейські. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гіперіон (дуже високий) — Титан, син Урану і Геї, чоловік своєї сестри Тейї, батько Геліоса, Селени і Еос. Гіперіон — «сяючий» бог, що буквально «йде вгорі», тобто, по піднебессю.

Іапет (Япет)Титан, син Урану і Геї, чоловік Океаніди Клімени (або Океаніди Асії), яка народила йому Атланта, Менетія, Прометея і Епіметея. Іапет — учасник Титаномахії; був скинутий Зевсом в Тартар, поділивши долю братів. Є прародителем людського роду.

КойТитан, син Урану і Геї, брат і муж Титаніди Феби, що народила Лето і Астерію. Брав участь в Титаномахії і був разом з братами скинутий Зевсом в Тартар.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог сну (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн (за грецькою міфологією) — дізнатися

Добродійні Богині, що втілюють радісний, добрий і вічно юний початок життя (за римською міфологією) — дізнатися