Циклопи. Міфологія Давньої Греції

Циклопи. Міфологія Давньої Греції

Циклопи (Киклопи) (за грецькою міфологією) — породження Урану і Геї, Титани, уособлення грозової хмари з блискавкою, символом яких є єдине велике око велетнів, що горить (слово Циклопи у перекладі з грецької мови означає круглоокі). На відношення Циклопів до атмосферного явища грози вказують їх імена: Бронт (грім), Стероп (блискавка) і Арг (спалах). За вороже відношення до батька вони були скинуті у земну безодню (Гесіод). В основі цього міфу лежить уявлення про зникнення в землі блискавки, що прорізує хмари і повітря. За їх посередництвом Кронос переміг Урана, а згодом вони ж допомогли Зевсові здолати Кроноса. Зевс користувався виготовленими ними блискавками і громовими стрілами. Крім того, Циклопи, будучи майстерними ковалями, викували Посейдонові тризубець і ясла для його коней, Аїду — шолом-невидимку, Артеміді — срібний лук і стріли (Аполлодор). Коли Зевс вразив блискавкою сина Аполлонова, Асклепія, Аполлон, розгніваний на Циклопів за те, що вони були у цій справі посібниками Зевса, вбив їх (Аполлодор).
Циклопи, про яких повідомляє Гомер в своїй епічній сазі «Одіссея», носять вже інші характерні риси і властивості: первинне уявлення про них, як про втілені космічні явища, змінилося тепер етичною виставою. Циклопи Одіссеї мають боже походження і знаходяться в спілкуванні з Богами, яких вони не бояться. Велетні, з одним оком в лобі, вони відрізняються надзвичайною силою, але в той же час дикі, грубі, жорстокі; їм невідомі закони, справедливість, стосунки культурного життя. Вони живуть не суспільством, а кожен окремо, в печерах на вершинах гір, займаючись скотарством і незнайомі із землеробством. Циклоп Поліфем, якого гомерівський епос «Одіссея» наділяє індивідуальними рисами син Посейдона і Фооси володіє жахливим голосом і велетенським зростом. Сила його така, що він легко піднімає і кидає величезні валуни і уламки скель. Жорстокість його безмежна: до того ж він людоїд, віроломний і безстрашний.

Знаменита розповідь про засліплення Одіссеєм Циклопа Поліфема (Гомер, «Одіссея»). Зв’язок Циклопів з Посейдоном (за походженням) і зближення їх з морським велетнем Оріоном, якого, як Поліфема — Одіссей, засліплює Ойнопіон, а також з Бріареєм-Егеоном, вказує на природні риси Циклопів як морських божеств. На Істмі приносили жертви Циклопам разом з Посейдоном, Палемоном та іншими морськими Богами. Ім’я Циклопа Гереста може зближувати з евбейським містом Герестом, у якому існував культ Посейдона. Оскільки рушійні сили природи вулканічного і нептунічного походження є силами що творять, і оскільки Посейдон, будучи землеколивачем, в той же час є землевпорядником, і з морських глиб будує стіни, греблі і інші споруди, остільки ж і Циклопи вважаються міфічними будівельниками.
Циклопам приписується споруда названих їх ім’ям Циклопічних (Кіклопічних) стін, про які нам повідомляє аргівський міф: згідно останньому, сім чреворуких Циклопів (гастерохейров) прийшли з Лікії до тіріфського царя Прета і збудували йому з величезних каменів твердині міста. У пізніших оповідях Циклопи фігурують як божества вогню, але не атмосферного, а підземного, як ковалі, що працюють в майстерні Гефеста. Як підручні Бога-коваля Гефеста, в надрах Етни Циклопи викували колісницю Марса, егіду Паллади і зброю Енея (Вергілій, «Енеїда»). Місцеперебування їх — то на вулкані Етна на Сицилії, то на острові Лемнос і на Ліпарських островах, що зберегли сліди вулканічної діяльності. У поезії еллінізму Поліфем, як тип первісної некультурної істоти, виступає в сентиментальній ролі закоханого, що знемагає по чарівній і пустотливій Нереїді Галатеї (Феокріт). Цей міф отримав поетичну обробку у творах дифірамбіка Філоксена, Каллімаха і Овідія і належав до сюжетів, які часто використовували античні живописці.

Міфологія Давньої ГреціїЦиклоп Поліфем (Аннібале Карраччи, 1595—1605)

Міфологія Давньої ГреціїОдісей в печері Поліфема (Якоб Йорданс, 1635)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Циклопи. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Перс — молодший Титан. Син Крія і Еврібеї. Муж Астерії, батько Гекати.

Прометей — син Титану Япета і Океаніди Клімени, за іншою версією — Асії або богині правосуддя Феміди. Дарував людям божий вогонь, захований громовержцем Зевсом.

Селена — відома також під ім’ям Мена (Мене). Титаніда, донька Гіперіона і Тейі, сестра Геліоса і Еос. Богиня місяця. Згідно аркадянам, вони народилися раніше Луни. У небесах коханим Селени був сам Зевс.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня ранішньої зорі. Давні греки іменували її рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос (за римською міфологією) — дізнатися

Бог царства мертвих, а також само царство (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися