Чаклунка Цирцея. Міфологія Давньої Греції

Чаклунка Цирцея. Міфологія Давньої Греції

Цирцея (Кірка) (за грецькою міфологією) — донька Геліоса і Океаніди Персеїди, представниця чаклунства. Могутня чаклунка Цирцея була сестрою колхідського царя Еєта і подружжя царя Міноса Пасіфаї, тіткою Медеї, вона мешкала в розкішному палаці серед лісів на острові Еа, куди був занесений під час своїх блукань по морю корабель Одіссея. Коли частина команди, що відправилася для дослідження острова, була обернена Цирцеєю в свиней, Одіссей відправився один до будинку чарівниці і за допомогою даного йому Гермесом дивної рослини переміг чари Богині, яка, визнавши у відважному гості героя, запропонувала йому залишитися з нею на острові і розділити її кохання. Одіссей схилився на пропозицію чаклунки, але раніше змусив її присягнутися, що вона не замишляє проти нього нічого поганого, і повернути людський образ його супутникам, оберненим на свиней.
Проживши рік на острові в млості і достатку, Одіссей, за наполяганням товаришів, став прохати Цирцею відпустити їх на батьківщину і, отримавши згоду Богині, відправився спершу, за її порадою до Аїда аби дізнатись у віщуна Тиресія про його майбутні випробування. Отримавши від Тиресія бажані відомості, Одіссей повернувся на острів чаклунки Цирцеї і, попереджений нею про небезпеки, які чекають його біля острова Сирен, в протоці, де мешкають Сцілла і Харібда, і на острові Тринакрії, пустився у подальше плавання (Гомер, «Одіссея»). Від Одіссея у Цирцеї народився син Телегін (Гігін). По інших оповідях, від зв’язку Цирцеї з Одіссеєм, у неї народився син Агрій, або Авсон, або Латин.

Цирцея очищає Медею і Ясона від скоєного ними вбивства брата Медеї Апсірта, але виганяє їх зі своїх володінь (Аполлоній Родоський). Відомо також дві оповіді про безнадійну любов Цирцеї до морського Бога Главка, якому чарівниця помстилася тим, що силою своїх чар обернула на чудовисько його кохану Сціллу, і до царя Авзонії, сина Сатурну, Піка, який Богинею був перетворений на дятла. Врешті-решт чаклунка Цирцея вийшла заміж за старшого сина Одіссея і Пенелопи Телемаха.

Міфологія Давньої ГреціїЦирцея (Джон Вільям Вотерхаус, 1892)

Міфологія Давньої ГреціїЦирцея пропонує чашу Одісею
(Джон Вільям Вотерхаус, 1891)

Чаклунка Цирцея. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Менади («що безумствують») — вони ж — Вакханки, бессаріди. Їх жертвами ставали чоловіки, яких катували, піддавали насильству і вбивали.

Менелай — цар Спарти, син Атрея і Аеропи, муж Єлени, молодший брат Агамемнона. Менелай, за допомогою Агамемнона, зібрав царів на Іліонський похід і сам надав шістдесят кораблів.

Мнемон — слуга знаменитого Героя Ахілла. Фетіда попередила сина, що якщо він уб’є дитя Аполлона, то сам помре від руки бога. Єдиним обов’язком Мнемона було нагадувати господареві про це.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Харити — грецькі Богині краси і витонченості. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Еос — грецька Богиня ранішньої зорі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Еринії — грецькі Богині помсти. У римській міфології їм відповідають… дізнатися