Цербер. Міфологія Давньої Греції

Цербер. Міфологія Давньої Греції

Цербер (Кербер) (за грецькою міфологією) — сторожовий пес царства мертвих, що охороняє вхід у світ Аїда. Гомеру такий пес вже відомий, але з ім’ям Цербер він згадується вперше у Гесіода. При пропуску тіней у підземне царство Цербер на березі Стікса ласкаво виляє хвостом, але тих, які намагаються вибратися звідти, він пожирає (Гесіод). Пізніше виникло уявлення про те, що він лякає і всіх що входять в замогильну обитель. У імені Цербер давні греки бачили синонім слова небезпека (Гезіхий). Разом із Лернейською Гідрою і Немейським левом Цербер відносився до найжахливішого потомства Єхидни і Тифона (Гесіод). Проте Орфей, що спустився в царство мертвих за Еврідікою, зумів зачарувати Цербера своєю привабливою музикою.
Згідно народній виставі, для вмилостивлення чудовиська ті, що входили у підземне царство пропонували йому медові коржики. Так, допомагаючи Енею проникнути в потойбічний світ, Сибіла кинула Церберу коржик, просочений вином із снодійної трави (Вергілій, «Енеїда»). На вазових малюнках та інших витворах античного мистецтва Цербер зображався у вигляді величезного злого пса. У більш давню пору Цербера змальовували за звичаєм з двома головами і зміїним хвостом (як Геріонова пса Орфра, який спочатку був ототожнюваний із Цербером), інколи — з однією головою, але із зміями на спині, шиї і животі. Пізніше виникло уявлення про Цербера як про трьохголового пса, причому середня його голова інколи зображалася левовою.
Геракл, за наказом царя Еврісфея, повинен був доставити Цербера з підземного царства на землю, що йому і вдалося виконати. Подорож у царство Аїда за Цербером стало останнім дванадцятим подвигом Геракла. Аїд дозволив Гераклу відвести Цербера, якщо лише він зуміє здолати його, не застосовуючи зброї. Геракл схопив пса за шию. Отруйний змій, що замінював чудовиську хвіст, спробував вкусити Геракла, але захищений левовою шкірою Геракл не ослабляв своєї хватки до того часу, доки пес не став задихатися. Зв’язавши Цербера, Геракл, де волочачи його на мотузці, а де несучи на руках, вийшов із потойбічного світу. Цербер чинив опір, відводив очі від денного світла, несамовитий гавкіт доносився зі всіх його глоток. Слина його текла по зеленіючих полях, а з неї виростала отруйна квітка аконіт, який також називають гекатиною, оскільки першою його використовувала Богиня помсти Геката. Цю квітку заварювала у своє чаклунське зілля Медея (Овідій). Геракл доставив Цербера до Еврісфея, а згодом за наказом царя знов в Тартар (Аполлодор).

Міфологія Давньої ГреціїЦар Едіп (П’єр Огюст Ренуар, 1895)

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Європи (Паоло Веронезе)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Цербер. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аякс — ім’я двох учасників Троянської війни. Обидва воювали під Троєю як претенденти на руку Єлени. В «Іліаді» вони часто разом і порівнюються з двома могутніми левами або биками.

Беллерофонт — один із головних Героїв старшого покоління, син царя Коринфа Главку (за іншими джерелами, бога Посейдона), внук Сізіфа. Первинне ім’я Беллерофонта — Гіппоной.

Гектор — один із головних Героїв Троянської війни. Герой був сином Гекуби і Пріама — царя Трої. За переказами, він вбив першого грека, що ступив на землю Трої.

Геракл — національний Герой греків. Син Зевса і смертної жінки Алкмени. Обдарований могутньою силою, виконав найважчі роботи на землі і зробив 12 подвигіви. Спокутав свої гріхи, зійшов на Олімп і досяг безсмертя.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Зефір — грецький Бог бог західного вітру. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Кронос — грецький Бог часу. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Мойри — грецькі Богині людської долі. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Музи — грецькі покровительки наук, поезії і мистецтв. У римській міфології їм відповідають… дізнатися