Бусіріс. Міфологія Давньої Греції

Бусіріс. Міфологія Давньої Греції

Бусіріс (за грецькою міфологією) — цар Єгипту, син Посейдона (або Єгипта) і Ліcіанасси. Коли країну вразила засуха, що тривала дев’ять років, кіпрський віщун Фрасій передбачав, що лихо припиниться, якщо Бусіріс щорік приноситиме в жертву Зевсові одного чужоземця. Першим Бусіріс вбив самого віщуна, а згодом вбивав у вівтаря Зевса всіх чужоземців, що прибували до Єгипту. Ця доля чекала і Геракла, коли на шляху до саду Гесперід він зупинився в Єгипті. Але Герой, коли його підвели до жертовника, порвав пута і вбив Бусіріса і його сина Амфідаманта (Аполлодор). Міф відобразив уявлення греків про вороже відношення єгиптян до чужоземців (Діодор). Згідно іншому поширеному варіанту міфа, Бусіріс був вбит не Гераклом (що жив десятьма поколіннями пізніше Бусіріса), а однією із Данаїд Автоматой (Ізократ). У єгипетській міфології ім’я Бусіріса не зустрічається, що дає підставу вважати, що міф про Бусіріса носить етіологічний характер: це спроба пояснити назву міста Джеду в дельті Ніла (скорочена назва міста Bw-Wsr («місце Осиріса»)), яку греки виголошували як «Бусіріс». Бусіріс (Бусірід) — грецька назва релігійного центру в Єгипті, що називалося по-єгипетськи Джед (або Джеда). Ці місця були центрами культу Осиріса, які греки відзначили ім’ям «Бусіріс». Міф про Бусіріса вперше виклав Ферекид. Страбон заперечує існування такого царя. Бусіріс — дійова особа сатирівської драми Еврипіда «Бусіріс», шести комедій (Епіхарма, Антіфана, Кратіна Старшого і Кратіна Молодшого, Ефіппа, Мнесімаха).

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Європи(Тиціан, 1562)

Міфологія Давньої ГреціїЕней і Дідона в Карфагені (Клод Лоррен, 1675)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Бусіріс. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

КампаНімфа і охоронець темної безодні Тартар з тілом жінки і п’ятдесятьма зміями замість голови або з бичачим тілом і зміїними хвостами. Кампа вартувала в Тартар Гекатонхейрів і Циклопів.

Кентаври — дикі істоти, напівлюди-напівконі, мешканці гір і лісової гущавини. Вони народжені від Іксіона, сина Ареса, і хмари, що прийняла по волі Зевса подобу Гери. Жили вони у Фессалії, харчувалися м’ясом, п’янствували і славилися буйною вдачею.

Керкопи — сини Океана і Тейі, брати-карлики, потворні істоти, хитрі обманщики, що підстерігають мандрівників і оббирають їх.

Корибанти — назва міфічних попередників жерців Кібели або Реї у Фрігії. Супутники і служителі богині, які в дикому натхненні, з музикою і танцями, відправляли служіння Великій Матері богів.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Грації — римські Богині краси і витонченості. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися

Аврора — римська Богиня ранішньої зорі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фурії — римські Богині помсти. У грецькій міфології їм відповідають… дізнатися

Амур, Купідон — римський Бог любові. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися