Бріарей. Міфологія Давньої Греції

Бріарей. Міфологія Давньої Греції

Бріарей (за грецькою міфологією) — син Бога піднебесся Урану і Богині Землі Геї. Жахлива істота із п’ятдесятьма головами і сотнею рук, один із трьох братів Сторуких (Гесіод) — учасників Титаномахії. Коли Боги повстали проти Зевса, його врятував покликаний на допомогу Богинею Фетідою Бріарей, що одним своїм виглядом злякав ворогів Зевса (Гомер, «Іліада»). Бріарей — чоловік доньки Посейдона (Гесіод). Існував міф (варіант міфу про Титаномахію), що Гея народила напівбика-напівзмія. За пророцтвом, той, хто зробить жертовне спалювання тельбухів бика, здолає Богів. Бріарей, прагнучи допомогти Крону, вбив бика сокирою із адаманта. Але орел, посланий Зевсом, вихватив тельбухи бика і відніс на Олімп, де і була принесена жертва (за що Зевс возніс орла на піднебесся). Бріарей був також суддею в спорі Посейдона і Геліоса за Коринф. Істм був присуджений Посейдону, а вершини над містом (Акрокоринф) — Геліосу. Геліос же поступився ними Афродіті. За Арістотелем, стовпи Геракла раніше називались стовпами Бріарея. Бріарей — хтонічне, страшне породження землі, слугує своєю силою новому поколінню Богів, що встановлюють принцип впорядкованості у пристрої світу. Бріарей згадується у епохальному творі Данте «Божественна комедія» як один з Титанів, що напав на Зевса на Олімпі. Також він згадується у романі «Дон Кіхот» Сервантеса, у відомому епізоді із млинами. Окрім цього Бріарей разом зі своїми братами згадується у відомому фантастичному романі «Понеділок починається в суботу» братів Стругацьких. Інше ім’я Бріарея — Гекатонхейр Егеон. Егеон (за грецькою міфологією) — син Посейдона, Сторукий велетень, якого Фетіда призвала на Олімп для захисту Зевса, коли останнього хотіли схопити і зв’язати Гера, Посейдон і Паллада. Вергілій змальовує його таким, що носить 100 щитів, якими він обороняється від блискавок, стріл і мечів, і вивергає полум’я.

Міфологія Давньої ГреціїЕней і Амур (Франческо Солімена, 1720)

Міфологія Давньої ГреціїАрес і Афродіта і Ерос (Йоахим Ейтевал)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Бріарей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Василіск — в римській міфології жахливе чудовисько. Василіск зображався у вигляді чудовиська з тулубом жаби, хвостом змії і головою півня. Півнячий гребінь нагадував формою діадему, тому інколи Василіска називали царем змій.

Вепр Калідонський — люта і страшна дика тварина, породження Тифона і Єхидни. Вепр був народжений величезною свинею в містечку Кромміон, жителі якого після цього не наважувалися покидати свої будинки.

ГамадріадиНімфи дерев, які на відміну від Дріад народжувалися разом з деревом і гинули разом з ним. Гамадріади інколи жили дуже довго, проте безсмертними не були.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Юнона — римська цариця Богів. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Меркурій — римський Бог торгівлі і спритності. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Веста — римська Богиня домівки. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Вулкан — римський Бог вогню і ковальського ремесла. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися