Борей. Міфологія Давньої Греції

  Борей. Міфологія Давньої Греції

  Борей (за грецькою міфологією) — Бог північного вітру, син Титанідів Астрея (зоряного піднебесся) і Еос (ранішньої зорі), брат Нота, Зефіра і Геспера, що живуть в печері у Фракійських або Рінейських гір (Гесіод). Його походження вказує на архаїчний характер божества і на його зв’язок із стихійними силами природи. Зображується крилатим, довговолосим, бородатим, могутнім божеством. Місце його помешкання — Фракія, де панують холод і морок. Туди-то він відвів доньку афінського царя Ерехтея, Оріфію, що народила йому Цета, Калаїса, Клеопатру, дружину Фінея, і Хіону. Ознакою прадавнього демонізму Борея є його вовкулацтво — перетворення на жеребця (породжувача з кобилами Еріхтонія дванадцяти швидких, як вітер, лошат (Гомер, «Іліада»)). Від шлюбів з Еринією і гарпією у Борея теж кінське потомство. Ряд міфів пов’язують Борея із царями Аттики (викрадання Бореєм Оріфії, доньки афінського царя Ерехфея (Аполлодор)). Синів Борея (Зет і Калаїд) відносять вже до покоління Героїв — учасників Походу аргонавтів (Аполоній Родосський). Відомо, що афіняни, яким оракул порадив у війні із персами призвати на допомогу чоловіка доньки афінського царя Ерехфея, збудували Борею як чоловікові Оріфії храм. Сюжет «Викрадання Бореєм Оріфії» зустрічається в античній пластиці і вазописи. У європейському мистецтві Борей — уособлення вітру, у живописі 16—17 століть був поширений сюжет «Борей викрадає Оріфію». У образотворчому мистецтві Борей часто виглядає як чоловік дикого вигляду із величезними крилами.

  Міфологія Давньої ГреціїАполлон і Діана
  (Джованні Доменіко Тьєполо, 1757)

  Міфологія Давньої ГреціїСон Енея (Теодор Жерико)

  Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

  Борей. Міфологія Давньої Греції

  ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

  Фавн — одне із прадавніх національних божеств Італії. Багато італійських особливостей його характеру і культу втрачено внаслідок ототожнення його з грецьким Паном.

  Фавоній — приємний весняний денний західний вітер в Римі, що починається в лютому.

  Феміда — Богиня правосуддя. Греки називали богиню також Теміда, Теміс. Феміда була донькою Бога піднебіння Урану і Геї. Її доньками були Богині долі — Мойри.

  Фортуна — Богиня щастя, випадку і вдачі, одне із найбільш шанованих римлянами та італіками божеств.

  Харити — доньки Зевса і Океаніди Евріноми, втілювали радісне, добре і вічно молодий початок. Звали Богинь: Аглая («сяюча»), Евфросіна («благомисляча»), Талія («квітуча»), Клета («бажана») і Пейто («переконання»).

  ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

  Плутон — римський Бог царства мертвих. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

  Марс — римський Бог війни. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

  Діана — римська Богиня полювання. У грецькій міфології їй відповідає … дізнатися

  Ескулап — римський Бог лікування. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

  Комментарии закрыты.