Бауба. Міфологія Давньої Греції

Бауба. Міфологія Давньої Греції

Бауба (Баубо) (за грецькою філософією) — мешканка Елевсіна, дружина Дісавла, яка разом з чоловіком привітно прийняла у себе в будинку Деметру, шукаючу доньку Персефону, і пригостила її кікеоном (напоєм). Та відмовилась пити, але коли Бауба показала Богині своє незвичне інтимне місце і зайняла Деметру не зовсім пристойним базіканням і смішними соромливими жестами, Богиня розвеселилась і випила. За Павсанієм, сини Дісавла (Тріптолем і Евбулей) повідомили Богиню про долю її доньки, за що Деметра подарувала Тріптолему колісницю, запряжену драконами, дерев’яну соху і зерна пшениці і навчила його мистецтву землеробства.
У деяких міфах Бауба вважається матір’ю Тріптолема, улюбленця Деметри (хоча на Гомерівську думку Тріптолем був сином царя Келея і Метаніри). Безперечний її зв’язок з хтонічними і рослинними культами Елевсіна і Деметри. Історія Бауби, персонажа давньогрецької міфології, пов’язаної з елевсінськими містеріями, близька до історії служниці Ямби. За твердженням шведського історика релігії і міфології Нільсона, Бауба — ім’я з орфічних містерій, а не елевсінських. У пізніших міфах Бауба є злісною відьмою, супутницею Гекати. Ямба, за давньогрецькою міфологією, донька Пана і Еха, родом із Фракії, служниця в будинку царя Елевсіна Келея. Згідно грецькому міфу, стара з Елевсіна розвеселила Деметру, що сумувала за викраденою донькою Персефоною, непристойними жартами, і Деметра посміхнулася. Звідси і пішла назва розміру ямб, який використовують у «несерйозній» поетиці. Переказ про служницю Ямба схожий на історію Бауби з тією різницею, що Ямба є персоніфікацією слів, а Бауба — жестів.

Міфологія Давньої ГреціїДіана, захоплена в купелі (Каміль Коро, 1836)

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Прозерпіни на єдинорогу
(Альбрехт Дюрер, 1516)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Бауба. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Арес — Бог війни, син Зевса і Гери. У ранніх міфах народження Ареса сталося без участі батька від дотику Гери до чарівної квітки. У пізніших міфах Арес виступав як син Зевса.

Артеміда — Богиня полювання. Донька Зевса і Лети, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця; супроводжувана лісовими Німфами, полює по лісах і горах, охороняє стада і дичину. Вона ніколи не підкорялася силі коханя, і, як Аполлон, не знає шлюбу. У римській міфології їй відповідає Діана.

Асклепій (за грецькою міфологією) — Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду.

Афіна — Богиня розуму, війни, наук і мистецтв. Донька Зевса, що не мала матері. Гефест розітнув сокирою голову Зевса, і з голови вискочила Афіна у повному озброєнні. Вона є уособленням розсудливості Зевса. У римській міфології їй відповідає Мінерва.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня садів, краси і любові, покровителька нащадків Енея і усіх римлян (за римською міфологією) — дізнатися.

Бог Сонця. Знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня ночі, володарка мороку. Володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством (за грецькою міфологією) — дізнатися