Баліос. Міфологія Давньої Греції

Баліос. Міфологія Давньої Греції

Баліос (за грецькою міфологією) — один із безсмертних коней, син гарпії Подарги і Бога західного вітру Зефіру, брат Ксанфа. За Аполлодором, коні були даровані Пелею Посейдоном як дарунок на його весілля. Згідно Гомеру Ахілл узяв коней на Троянську війну і візничим при них був Автомедонт. Патрокл випросив у Ахілла його зброю і колісницю, і коли його вбили, коні не далися переможцю Гектору, а повернулися до Ахілла. Той став їм докоряти, що вони не змогли винести Патрокла живим з битви. Тоді кінь Ксанф нагадав Ахіллові, що Патрокл загинув не з їх вини і додав, що смерть Ахілла теж не за горами. У цей момент Еринії позбавили Ксанфа дару мови і він назавжди занімів. Після загибелі Ахілла, Баліоса і Ксанфа забрав до себе Посейдон. Ходили чутки, що насправді Баліос і Ксанф були Титанами, а може бути Гігантами, які допомагали Зевсові і Посейдонові. Аби їх не впізнали заточені в Тартар брати, Боги перетворили їх на коней. Гарпії — Богині вихору. У «Іліаді» Гомер оповідає про гарпію Подаргу, що народила від Зефіра ахіллесових коней Ксанфа і Баліоса. У «Одіссеї» гарпіям приписується викрадання людей зниклих без вісті. Гесіод називає їх крилатими чарівнокудрими Богинями на ім’я Аелла і Окіпета. Пізніше число їх зросло до п’яти (Аелла — «вітер», Аеллопа — «вихор», Келайно — «похмура», Окіпета — «швидка», Подарга — «швидконога»), і вони стали представлятися крилатими чудовиськами, птахами з лицем дівчини. Такими є вони в оповіді про Похід аргонавтів, де мучать сліпого фракійского царя Фінея, викрадаючи у нього їжу. Аргонавти Зет і Калаїс, крилаті сини Борея, переслідують їх до Строфадів, де пізніше за них застає Еней.

Міфологія Давньої ГреціїДіана спить у лісі (Джорджо де Кірико, 1933)

Міфологія Давньої ГреціїЄдиноріг (Гюстав Моро, 1885)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Баліос. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аврора — Богиня ранішньої зорі. Древні греки іменували Аврору рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос. Аврора була донькою Титана Гіпперіона і Тейі. За іншою версією Сонця — Геліоса і Луни (Місяця) — Селени.

Аїд — Бог царства мертвих, а також само царство. Син Кроноса, або Сатурну і Реї, брат Зевса, володар пекла, де царює над тінями зі своєю дружиною Персефоною (Прозерпіною). У римській міфології Плутон.

Амур — Бог кохання, супутник і помічник Афродіти, уособлення любовного потягу, що забезпечує продовження життя на Землі.

Аполлон — Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв. Син Зевса і Лети (Латони), заступник поезії, музики і співу, також заступник стад.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня полювання, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня розуму, війни, наук і мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю (за грецькою міфологією) — дізнатися