Авгій. Міфи Давньої Греції

Авгій. Міфи Давньої Греції

Авгій («сяючий») (за грецькою міфологією) — цар племені епіїв в Еліді, син Геліоса (можливо Посейдона, Епея, Форбанта) і Гірміни, брат Актора. Він брав участь у Поході аргонавтів, на Лемносі зійшовся з однією із прислужниць Іпсіпіли і та народила йому доньку Агамеду. Після повернення з походу він, скориставшись смертю Пелопа і відсутністю в Елії його синів, захопив трон. Згодом відвіз з Лемноса свою доньку. Авгій володів дарованими йому батьком незліченними стадами. За один день Геракл обіцяв Авгію очистити зарослий гноєм скотний двір, що не прибирався багато років (п’ятий подвиг Геракла — очищення Авгієвих стаєнь). За це Авгій повинен був віддати Гераклу десяту частину своєї худоби. Геракл відвів річки, що протікали неподалік, і спрямував їх води так, що вони змили усі нечистоти. Авгій, дізнавшись, що Геракл діяв за наказом Еврісфея, не віддав йому обумовленої плати. Почалася війна, спочатку невдала для Геракла, оскільки на допомогу до Авгія прийшли його племінники Моліоніди. Але Геракл вбив Авгія і його синів, захопив його доньку Епікасту (яка народила Героєві сина Тестала). Існує також міф, викладений Павсанієм, про те, що Авгій не був вбитий Гераклом, а повернувся після поразки у своє царство, де після смерті шанувався як Герой. Безперечний зв’язок міфу про Авгія з культом сонця, про що свідчить походження Авгія (син Геліоса), так і значення імені.

Міфологія Давньої ГреціїДіана і Актеон (Томас Гейнсборо, 1785)

Міфологія Давньої ГреціїЕней і Дідона в Карфагені (Клод Лоррен, 1675)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Авгій. Міфи Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Талфібій — вісник, спартанець, разом з Еврібатом був глашатаєм у Агамемнона, виконуючи його доручення. Талфібій разом із Одіссеєм і Менелаєм збирав військо на Троянську війну.

Тевкр — син Теламону і доньки троянського царя Гесіони. Кращий стрілець із лука в грецькому війську під Троєю, де від його руки загинуло понад тридцять захисників Іліона.

Тесей — син афінського царя Енея і Ефери. Прославився рядом подвигів, подібно до Геракла; викрав разом з Піріфоєм Єлену.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня ранішньої зорі. Давні греки іменували її рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос (за римською міфологією) — дізнатися

Бог царства мертвих, а також само царство (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися