Аталанта. Міфологія Давньої Греції

Аталанта. Міфологія Давньої Греції

Аталанта (за грецькою міфологією) — учасниця Калідонського полювання (Аполлодор) і Походу аргонавтів (Діодор). Ймовірно, образ Аталанти виник із злиття двох первинних образів Героїнь: аркадської, що славилась влучною стріляниною із лука, і беотийської, що мала знамениті швидкі ноги. Аталанта — аркадіанка, донька Яза і Клімени; оспівується у грецьких оповідях, як славний мисливець, майстерний в стрілянині із лука. Аталанта — беотянка, донька Схенея, славилася красою і мала швидкі ноги. Батько Аталанти, невдоволений тим, що народилася донька, а не син, викинув дитя, і дівчинку вигодовувала ведмедиця, а виховували мисливці. Коли дівчина підросла, вона стала єдиною жінкою, що брала участь у знаменитому Калідонському полюванні. У «Міфологічній бібліотеці» Аполлодора згадується понад двадцять учасників Калідонського полювання: калідонці Мелеагр і Дріас, плевронці — сини Фестія, мессенські близнята Ідас і Лінкей, Діоскури із Спарти, Тесей з Афін, аркадянці Анкей і Кефей, фессалійці Адмет, Піріфой, Пелей і Ясон, Амфіарай з Аргоса, Амфітріон і його син Іфікл з Фів та ін. Аталанта з Аркадії перша поранила Калідонського вепра і отримала за це від закоханого в неї Мелеагра (наніс смертельну рану звіру) почесну винагороду: голову і шкуру звіра. Аталанта відмовлялась від одруження і застрелила з лука двох Кентаврів, що робили замах на її невинність (Аполлодор). Усім, що сватались до неї, вона влаштовувала випробування, пропонуючи змагатися у бігу. Пропустивши жениха вперед, вона в повному озброєнні кидалася навздогін, і той, кого вона наздоганяла у межах ділянки для змагання, повинен був заплатити життям. Після того, як багато рук, що добивалися її, загинули, Гіппомен (за іншими джерелами Меланіон) зумів перемогти Аталанту хитрістю. Він викидав на бігу золоті яблука, підіймаючи які, Аталанта програла змагання. Ставши дружиною Меланіона, Аталанта народила йому Парфенопея. За іншими версіями батьком Парфенопея були Мелеагр (Гігін) або Арес (Аполлодор). Шлюб Аталанти був недовгим і закінчився трагічно: Зевс покарав подружжя, що вдавалося до кохання у його храмі, перетворивши обох на левів. Згідно з уявленнями древніх, леви поєднуються лише з леопардами, і тому покарання Аталанти позбавляло її можливості продовжувати шлюбні стосунки з чоловіком (Овідій; Гігін). Деякі ознаки міфу про Аталанту (вигодовування її молоком ведмедиці, невинність, успіхи у полюванні) зближують її з Богинею-дівою Артемідою і дозволяють вважати її іпостассю цієї Богині полювання.

Міфологія Давньої ГреціїШлюб Мелеагра і Aтaлaнти
(Джованні Баттіста Піранезі)

Міфологія Давньої ГреціїМелеагр і Аталанта (Джованні Баттіста Піранезі)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Аталанта. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Діоскури — близнята Кастор і Полідевк, сини Зевса, брати Єлени і Клітеместри. За однією з версій міфу, Полідевк і Єлена — діти Леди від Зевса, Кастор і Клітеместра — її діти від спартанського царя — її чоловіка Тіндарея (тому Полідевк вважався безсмертним, а Кастор — смертним).

Едіп — син фінського царя Лая і Іокасти. Вбив свого батька і одружився на матері, не відаючи про це. Коли злочин відкрився, Іокаста повісилася, а Едіп сам засліпив себе. Помер, переслідуваний Ериніями.

Еней — син Анхіса і Афродіти, родич Пріама, Герой троянської війни. Еней подібно до Ахілла у греків — син прекрасної богині, улюбленець богів; у битвах його захищали Афродіта і Аполлон.

Європа — донька царя Фінікії Агенора, предмет пристрасті громовержця Зевса. Зевс у подобі дивного білого бика викрав Європу і відніс її на острів Крит.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Асклепій — грецький Бог лікування. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Афіна — грецька Богиня мудрості і справедливої війни. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Афродіта — грецька Богиня любові і краси. У римській міфології їй відповідає… дізнатися