Аргус. Міфологія Давньої Греції

Аргус. Міфологія Давньої Греції

Аргус (за грецькою міфологією) — велетень Паноптес, тобто всевидячий, син Геї-землі (Аполлодор). Син Арестора (за Ферекідом), або (за Керкопом) син Аргоса і Ісмени, або (за Асклепіадом) син Інаха, або (за Акусілаєм і Есхілом) син Геї, або син Агенора.
Тіло Аргуса було поцятковано безліччю очей (за іншими версіями, сто або чотири ока), причому спали водночас лише два ока. За переказами, багатоокий велетень зборов жахливого бика, що спустошував Аркадію. Також він задушив змію Єхидну, доньку Землі і Тартар. Гера приставила невсипущого Аргуса вартовим і пастухом до Іо, коханої Зевса, перетвореної на корову. За наказом Зевса, що не виніс страждань Іо, Аргус був вбитий Гермесом, що заздалегідь приспав його грою на сопілці і розповіддю про кохання царя до Наяди Сірінги. З того часу Гермеса стали звати Арговбивцем. А Іо, що мучиться насланим Герою оводом, пустилася до мандрів. А Гера перенесла очі Аргуса на пір’я павича (Овідій). Архаїчний образ Аргуса переплітається з уявленнями про Аргус — сина Зевса і Ніоби, епоніма міста Аргоса в Пелопоннесі і засновнику землеробства, а також з Аргусом — правнуком попереднього і визволителем людей від чудовиськ (бик в Аркадії, змія Єхидна). Аргус — перехідна фігура від архаїки до героїзму, надалі — персоніфікація зоряного піднебесся. Міф про Аргуса зображували на вазах і на помпейському стінному живописі.

Міфологія Давньої ГреціїВакх і Аріадна (Тінторетто, 1578)

Міфологія Давньої ГреціїАтлас перетворюється на камінь
(Едвард Коулі Берн-Джонс, 1878)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Аргус. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Афродіта — Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю. Донька Зевса і Діани, що сталася ніби то з морської піни. У римській міфології їй відповідає Венера.

Борей (за грецькою міфологією) — Бог північного вітру, син Титанідів Астрея (зоряного піднебесся) і Еос (ранішньої зорі), брат Нота, Зефіра і Геспера.

Венера — в римській міфології Богиня садів, краси і любові, ототожнювалася з матір’ю Енея Афродітою. Венера була не лише богинею краси і любові, але і покровителькою нащадків Енея і усіх римлян.

Вікторія (за римською міфологією) — Богиня перемоги, що спочатку мала назву Віка Поту. Відповідає грецькій Нікі.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині і покровительки мистецтв і наук (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня помсти (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог підводного царства, вважався владикою Морів і океанів (за римською міфологією) — дізнатися