Аргос. Міфологія Давньої Греції

Аргос. Міфологія Давньої Греції

Аргос (у давнину) — головне місто Пелопоннеської області Арголіди, на відстані 4 км від моря, на рівнині, якою текли переважно висихаючі річки, — Інах і Харадр. На західній стороні підносився пануючий над містом акрополь Ларісса. Місто було засноване, за переказами, Інахом або його сином Форонеєм і названий ім’ям сина Зевса і Ніоби — Аргос. Місто було центральним пунктом держави, яка грала видатну роль в грецьких оповіданнях і історіях як в ахейський період, так і після доричеського переселення, після якого воно знаходилося під управлінням Теменідів, нащадків Гераклідів. Династія Теменідів припинилася із смертю Мельтаса. Після цього наслідували царі з іншого роду доти, доки царська влада, слабшаючи поступово протягом цілих століть, не поступилася місцем демократичному правлінню, що сталося після персидських воєн. З часу Фейдона (770—745 до нашої ери) Аргосу ніколи не вдавалось добитись тривалої гегемонії навіть над усією Арголідою. Але він весь час продовжував наполягати із заповзятістю у своїх домаганнях на верховенство в пелопоннеських державах і знаходився за цього приводу із Спартою в постійній ворожнечі, яка переходила у відкриту боротьбу. Ця ворожнеча є характерною рисою аргоської політики і була причиною, унаслідок якої Аргос (після спартанського нападу в 495 році до нашої ери) зберіг дружній персам нейтралітет під час персидських воєн. Пізніше, ставши демократичним, Аргос симпатизував головним чином Афінам. Під впливом Арата Аргос прилучився в 229 році до нашої ери до Ахейського союзу і підпав разом із ним під римську владу. Імена Агелада, Поліклета і інших прославили місто Аргос в історії грецької скульптури. Гімнастикою і музикою в Аргосі займалися не менш старанно, як і в інших грецьких державах. Місто, що під час римської влади було містом народних зібрань провінції Ахеї і підтримувало внаслідок цього своє блискуче положення, зберегло до теперішнього часу своє ім’я Аргос.

Весілля Вакха і Аріадни (Чима да Конельяно, 1505)

Міфологія Давньої ГреціїАталанта і Гіппомен (Гвідо Рені, 1615—1625)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Аргос. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Арес — Бог війни, син Зевса і Гери. У ранніх міфах народження Ареса сталося без участі батька від дотику Гери до чарівної квітки. У пізніших міфах Арес виступав як син Зевса.

Артеміда — Богиня полювання. Донька Зевса і Лети, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця; супроводжувана лісовими Німфами, полює по лісах і горах, охороняє стада і дичину. Вона ніколи не підкорялася силі коханя, і, як Аполлон, не знає шлюбу. У римській міфології їй відповідає Діана.

Асклепій (за грецькою міфологією) — Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду.

Афіна — Богиня розуму, війни, наук і мистецтв. Донька Зевса, що не мала матері. Гефест розітнув сокирою голову Зевса, і з голови вискочила Афіна у повному озброєнні. Вона є уособленням розсудливості Зевса. У римській міфології їй відповідає Мінерва.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

В грецькій міфотворчості Богиня пам’ятідізнатися

Богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду (за грецькою міфологією) — дізнатися