Арахна. Міфологія Давньої Греції

Арахна. Міфологія Давньої Греції

Арахна («павук») (за грецькою міфологією) — донька Ідмона — фарбувальника тканин із Колофона. Славилась як вишивальниця і ткаля, чиєю майстерністю захоплювались Німфи річки Пактола. Пишаючись своєю майстерністю, Арахна викликала на змагання саму Богиню Афіну, яка прийняла виклик, але, з’явившись спочатку в образі старої, попередила Арахну про необхідне упокорювання перед Богами. Арахна не послухала цю пораду і не злякалася Богині, що з’явилася у повній своїй величі. Афіна виткала на пурпурі зображення дванадцяти олімпійських божеств. А у чотирьох кутах тканини, обведену узором оливкової гілки, виткала, як би для науки Арахни, покарання, які зазнали смертні, що намагались змагатись з Богами. У свою чергу Арахна виткала любовні пригоди Зевса, Посейдона, Діоніса. Розгнівана Богиня розірвала прекрасну тканину і вдарила Арахну човником. Та з горя повісилась. Проте Афіна вийняла її з петлі і перетворила за допомогою зілля Гекати в павука, який вічно висить на павутині і невпинно робить пряжу. У міфі містяться явні ознаки міфології періоду розвиненого героїзму. Прадавній міфологічний мотив вовкулацтва, представлений у пізньому викладі Овідія у вигляді жанру метаморфози, також знайшов віддзеркалення в міфі (Овідій, Метаморфози). Випадків звернення до міфу в античному мистецтві дуже мало.

Міфологія Давньої ГреціїАрахна (діалекти) (Паоло Веронезе)

Міфологія Давньої ГреціїАрахна (Дієго Веласкес)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Арахна. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Пандора — жінка, створена Афіною і Гефестом за велінням Зевса, з метою помсти людям, для яких Прометей викрав вогонь. Зевс вручив їй запечатану скриньку, в якій були усі нещастя і лиха.

Патрокл — син одного з аргонавтів Менетія, родич і соратник Ахілла в Троянській війні. Будучи хлопчиком, він під час гри вбив свого товариша. За це батько відправив його до Пелея у Фтію, де він був вихований разом з Ахіллом.

Пелей — син егинського царя Еака і Ендеїди, чоловік Антігони. За вбивство свого звідного брата Фока, який переміг Пелея в атлетичних вправах, він був вигнаний батьком і віддалився у Фтію.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня садів, краси і любові, покровителька нащадків Енея і усіх римлян (за римською міфологією) — дізнатися.

Бог Сонця. Знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися