Грецький бог Аполлон — Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів

Грецький бог Аполлон — Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів

Аполлон (за грецькою міфологією) — син Зевса і Титаніди Лето, брат-близнюк невинної Богині полювання Артеміди. Він займав одне із головних місць у грецькій і римській традиціях і вважався Богом-стріловержцем, віщуном, світлоносним заступником мистецтв. Аполлон народився на плавучому острові Астерія, що прихистив кохану Зевса Лето, якій ревнива Гера заборонила ступати на тверду землю. Будучи ще дитиною, він вбив Гігантського змія Піфона, що спустошував околиці Дельф, який був нащадком матері-землі Геї і через тріщину в скелі передавав свої передбачення. Вбивши жахливого Піфона, Аполлон заснував на місці давнього оракула храм і заснував Піфійські ігри. Відомо, що Зевс, розгніваний незалежною вдачею Аполлона, двічі заставляв його прислуговувати людям. За вбивство Піфона Бог був посланий служити пастухом до царя Адмета у Фессалію, де разом з Гераклом врятував від неминучої смерті дружину царя Алкесту. Другий раз Аполлон і Посейдон, як учасники змови проти Зевса, в образі смертних служили у троянського царя Лаомедонта. Згідно міфу, саме вони звели стіни Трої, а згодом зруйнували їх, гніваючись на Лаомедонта, який не віддав їм обговорену платню. Можливо тому у Троянській війні Бог-стріловержець допомагав Трої, і його стріли дев’ять днів несли чуму в табір ахейців. Аполлон, що мав зв’язки з багатьма Богинями і смертними жінками, часто бував знехтуваний. Його відкинули Дафна, перетворена на її прохання у благородний лавр (з того часу голову Бога прикрашає лавровий вінок), і Кассандра. Аполлон був прекрасним музикантом. Кіфару він отримав від Гермеса в обмін на своїх же корів. Бог був заступником співців, був поводирем Муз і жорстоко карав тих, хто намагався змагатися з ним. Одного дня Аполлон переміг у музичному змаганні Сатира Марсія. Але після змагання Аполлон, оскаженілий лихослів’ям і зухвалістю Марсія, живцем зідрав з нещасного шкіру. Він вразив своїми стрілами велетня Тітія, що намагався образити Лето, і Циклопів, що кували блискавки для Зевса. Брав участь він і у битвах олімпійців з Гігантами і Титанами. Культ Аполлона був широко поширений у Греції, а головним центром його шанування вважався храм з Дельфійським оракулом. У давнину в Дельфах проводилися пишні свята і змагання, що мало чим поступалися славним Олімпійським іграм.

Міфологія Давньої ГреціїАполлон із Пьомбіно (приблизно 500 р. до н. е.)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон Бельведерський
(скульптор Леохар, середина 4 ст. до н.е. Римська копія)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон, граючий на кифарі
(статуя початку II ст. до н. е.)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон і Діана (Альбрехт Дюрер, 1502)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон (Альбрехт Дюрер)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон на колісниці
(Джон Сингер Сарджент, 1921—1925)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон і музи (Джон Сингер Сарджент, 1921)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Грецький бог Аполлон — Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Менади («що безумствують») — вони ж — Вакханки, бессаріди. Їх жертвами ставали чоловіки, яких катували, піддавали насильству і вбивали.

Менелай — цар Спарти, син Атрея і Аеропи, муж Єлени, молодший брат Агамемнона. Менелай, за допомогою Агамемнона, зібрав царів на Іліонський похід і сам надав шістдесят кораблів.

Мнемон — слуга знаменитого Героя Ахілла. Фетіда попередила сина, що якщо він уб’є дитя Аполлона, то сам помре від руки бога. Єдиним обов’язком Мнемона було нагадувати господареві про це.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Харити — грецькі Богині краси і витонченості. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Еос — грецька Богиня ранішньої зорі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Еринії — грецькі Богині помсти. У римській міфології їм відповідають… дізнатися