Антіопа. Міфологія Давньої Греції

Антіопа. Міфологія Давньої Греції

Антіопа (за грецькою міфологією) — донька фіванського царя Ніктея і Поліксо. За Гомером Антіопа — донька річкового Бога Асопа. Завагітнівши від Зевса, що з’явився до неї в образі Сатира, Антіопа в страху перед гнівом батька втекла з Фів в Сікіон, де стала дружиною сікіонського царя Епопея. Ніктей перед смертю заповів своєму братові Лікосу насильно повернути Антіопу до Фів. Лікос відправився в похід на Сікіон, вбив Епопея і привів додому полонену Антіопу, яка по дорозі біля підніжжя гори Кіферон народила двійнят — Амфіона і Зета (за наказом Лікоса вони були кинуті напризволяще). Антіопа, що терпіла протягом багатьох років утиск з боку Лікоса і особливо його дружини Дірки, одного дня втекла з Фів і знайшла своїх синів, яких виховав пастух. Впізнавши матір і почувши про її страждання, вони пішли походом на Фіви, повалили Ліка, а Дірку стратили, прив’язавши її до хвоста дикого бика, і той затягав її до смерті (Аполлодор). За іншою версією міфу, Дірка сама знайшла Антіопу, яка втекла, і доручила Амфіону і Зету, яких вона вважала синами пастуха, стратити цю жінку. Дізнавшись від пастухів, що приречена на страту — їх мати, Амфіон і Зет звільнили Антіопу, а до рогів бика прив’язали Дірку (Гігін). Згодом Діоніс повергнув її в божевілля, але Фок вилікував її і узяв собі в дружини. З ним вона була схоронена в одній гробниці в Тіторії.
Зустріч Антіопи з синами і наступні події склали сюжет трагедії Еврипіда «Антіопа», що збереглася фрагментарно. Загибель Дірки змальована у відомій скульптурній групі «Фарнезський бик» (приблизно середина 2 століття до нашої ери, римська копія грецького оригінала зберігається в Національному музеї в Неаполі).

Міфологія Давньої ГреціїЮпітер і Антіопа (Жан Огюст Домінік Енгр, 1851)

Міфологія Давньої ГреціїЮпітер і Антіопа (Джованні Баттіста Піранезі)

Міфологія Давньої ГреціїСон Антіопи (Якоб Йорданс)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Антіопа. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геракл — національний Герой греків. Син Зевса і смертної жінки Алкмени. Обдарований могутньою силою, виконав найважчі роботи на землі і зробив 12 подвигіви. Спокутав свої гріхи, зійшов на Олімп і досяг безсмертя.

Гермафродит — син Гермеса і Афродіти. Хлопець надзвичайної краси. Збудив пристрасну любов Німфи Салмакіди. Німфа попрохала богів про вічне єднання з коханим. І боги злили Німфу і Гермафродита в одну двостатеву істоту.

Дедал — онук афінського царя Ерехфея і син Метіону. У будівельній справі Дедала вважали винахідником пили, тесли і виска. У скульптурі він перший нібито став робити дерев’яні статуї богів з руками, що не прилягали до тулуба, і з відокремленими одна від одної ногами.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Зевс — грецький верховний Бог. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Зефір — грецький Бог бог західного вітру. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Кронос — грецький Бог часу. У римській міфології йому відповідає… дізнатися