Анхіс. Міфологія Давньої Греції

Анхіс. Міфологія Давньої Греції

Анхіс (за грецькою і римською міфологією) — батько Енея. Коли Анхіс пас стада в околицях гори Іда, до нього з’явилася полонена його красою Афродіта, що видала себе за доньку фрігійського царя Отрея. Зблизившись з Анхісом, Богиня відкрила йому, що народить від нього славного Героя Енея, але заборонила розголошувати таємницю їх зв’язку. Проте Анхіс під час гулянки з друзями порушив заборону і був за це вбитий блискавкою Зевса (за прадавнім варіантом, вочевидь, на смерть, оскільки «Іліада», що кілька разів називає Енея сином Афродіти і Анхіса, але не згадує останнього серед живих).
За більш пізньою версією, Анхіс від блискавки Зевса позбувся сил або засліп. У ніч падіння Трої Еней виніс Анхіса на своїх плечах з міста, що горіло (Вергілій, «Енеїда»). Анхіс помер в дорозі, за одними джерелами, в Аркадії у гори Анхісії, де показували його могилу поряд з давнім храмом Афродіти (Павсаній), за іншим, — в південній Італії або Сицилії. Еней влаштував на честь батька похоронні ігри, до яких римляни зводили Троянські ігри, що наголошувалось аж до періоду імперії. Міф про кохання Афродіти і Анхіса має аналогію у багаточисельних грецьких міфах про стосунки Богинь із смертними. Був спочатку використаний представниками роду Енеадів в Троаді для зміцнення свого авторитету, згодом римським родом Юліїв, що зводили через Енея своє походження до Богині Венери.

Міфологія Давньої ГреціїВенера, яка лежить, з Амуром (Гвідо Рені, 1639)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон і дев’ять муз (Гюстав Моро, 1856)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Анхіс. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Рея — в античній міфології грецька Богиня, одна із Титанід, донька Урану і Геї, дружина Кроноса. Культ Реї вважався одним із древніх, але був мало поширений у Греції.

Тефіда — вважалася Богинею, що дає життя всьому, що існує. Одне із прадавніх божеств, Титаніда, донька Геї і Урану, сестра і дружина Океана, мати потоків, річок і трьох тисяч Океанід.

Сатурн (за римською міфологією) — одвічний давньоримський бог, культ якого був одним із найпоширеніших в Італії. Відповідає грецькому Кроносу.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Парки — римські Богині людської долі. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Камени — римські покровительки наук, поезії і мистецтв. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися

Вікторія — римська Богиня перемоги. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися