Амфітріон. Міфологія Давньої Греції

Амфітріон. Міфологія Давньої Греції

Амфітріон (за грецькою міфологією) — син тиринфського царя Алкея і доньки Пелопа Астідамії, онук Персея. Амфітріон брав участь у війні проти телебоїв, що мешкали на острові Тафос, яку здійснив його дядько — мікенський цар Електріон. У цій війні загинули сини Електріона. Вирушаючи в похід, Електріон доручив Амфітріону керування державою і доньку Алкмену. Під час проводів Амфітріон ненавмисно вбив царя палицею, кинутою в корову, і йому довелося втекати із Мікен, взявши Алкмену і її молодшого брата (Аполлодор). Вони знайшли притулок у фіванського царя Креонта, який очистив Амфітріона від гріха ненавмисного вбивства. Алкмена погодилась стати його дружиною лише після того, як він помститься телебоям за смерть її братів. Креонт обіцяв Амфітріону допомогу у війні з телебоями, якщо він знищить люту тевмесську лисицю, що розоряла околиці Фів і переховувалась від усіх переслідувачів. Знаменитий афінський мисливець Кефал позичив Амфітріону дивну собаку Лайлапа, що наздоганяв будь-якого звіра. Змагання між лисицею, яку ніхто не міг зловити, і собакою, від якої ніхто не міг втекти, завершилося рішенням Зевса перетворити обох тварин на камінь (Павсаній).
Заручившись підтримкою Креонта, Кефала та інших Героїв, Амфітріон спустошив острови телебоїв, але столицю захопити не зміг, доки там правив Птерелай, якого Посейдон зробив безсмертним, зростивши на його голові один золотий волос (Аполлодор). Донька Птерелая Комето, закохавшись в Амфітріона, вирвала у батька цей волос і той помер, тим самим Комето забезпечила перемогу фіванцям. Амфітріон захопив усі острови телебоїв. Вбивши Комето і захопивши видобуток, він відплив до Фів. Коли Амфітріон був відсутній, Зевс, прийнявши його образ, з’явився до Алкмени і від нього вона зачала Геракла. Амфітріон дізнався про зраду дружини, але примирився із нею. Алкмена одночасно народила Іфікла від Амфітріона і Геракла від Зевса. Амфітріон полюбив обох синів і був вчителем Геракла в мистецтві керування колісницею. Коли мінійці — мешканці беотійського Орхомена наклали на Фіви дань, Амфітріон відважно бився разом з Гераклом проти них і загинув на цій війні (Геродот).

Міфологія Давньої ГреціїВенера і Амур (Джакопо Понтормо, 1533)

Міфологія Давньої ГреціїКолісниця Аполлона (Джованні Баттіста Піранезі)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Амфітріон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Тельхіни — вулканічні божества морської глибини, що почиталися на Родосі як супутники Посейдона. Тельхінів у древніх греків зображали собакоголовимі і ласторукими чаклунами.

Тифон — могутнє чудовисько, породжене Геєю, уособлення вогненних сил землі і її випарів, з їх руйнівними діями. Тифон був народжений Геєю і Тартар, зображувався як істота із сотнею драконівських голів, з людським тулубом, покритим пір’ям; замість ніг у чудовиська були зміїні кільця.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Божество однойменної річки у царстві мертвих, уособлення первісного жаху і мороку (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество світла, спочатку, власне «полудень», «початок кінця дня» і навіть «світло, що вже згасло» (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня правосуддя (за римською міфологією) — дізнатися