Амфіон. Міфологія Давньої Греції

Амфіон. Міфологія Давньої Греції

Амфіон (за грецькою міфологією) — син Зевса і Антіопи, близнюк Зета (Аполлодор). Амфіон із Зетом за наказом царя Фів Ліка відразу ж після їх народження були кинуті напризволяще біля підніжжя гори Кіферон, де їх знайшов і виховував пастух. Коли вони зросли і їх знайшла Антіопа, що втекла від утисків Ліка і його дружини Дірки, брати пішли походом на Фіви, повалити Ліка, а Дірку стратити. За іншою версією міфу, владу у Фівах вони отримали за велінням Зевса, яку передав Ліку Гермес. Після цього брати взялися за зведення міських мурів: Зет, що володів величезною фізичною силою, носив і складав камені, а Амфіон приводив їх в рух і заставляв лягати у належне місце грою на лірі, дарованій йому Гермесом (Гомер, «Одіссея»; Павсаній; Гігін). Аби погодити міф про Амфіона і Зет з тією версією міфу, за якою стіни Фів були збудовані ще при Кадмі, антична традиція приписує братам зміцнення стін нижнього міста (Павсаній). Одружившись на Ніобі, Амфіон став щасливим батьком багатодітної родини разом із якою загинув (або наклав на себе руки, коли на його очах загинула вся сім’я, або був вбитий блискавкою Зевса, або загинув від стріли Аполлона, коли у відчаї намагався зруйнувати його храм (Овідій, Метаморфози; Гігін)). У історичний час Амфіон і Зет почиталися у Фівах як місцеві Герої — «Фіванські Діоскури», неподалік від міських стін показували їх могилу (Павсаній). У літературній традиції з часів Еврипіда брати-близнята служили прикладом двох принципів відношення до життя: діяльного (Зет) і споглядального (Амфіон).

Міфологія Давньої ГреціїВенера і Амур (Мабюз, 1521)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон і пастухи (Гюстав Моро, 1895)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Амфіон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сфінкс — чудовисько, породжене Тифоном і Єхидною, демон-душитель в образі напівжінки, напівлева з крилами птаха. Він уособлення неминучої долі і нелюдської муки.

Сцілла — донька Гекати (богиня ночі) чудовисько із шістьма головами, з трьома рядами зубів в кожній, з дванадцятьма ногами. Мешкала в Сіцілійській протоці навпроти іншого чудовиська Харібди. Прохід був надзвичайно небезпечний для мореплавців, оскільки Сцілла пожирала майже усіх мореплавців.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Володар морів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог багатства і достатку (за грецькою міфологією) — дізнатися

Вважалася Богинею, що дає життя всьому, що існує (за грецькою міфологією) — дізнатися