Амфіарай. Міфологія Давньої Греції

  Амфіарай. Міфологія Давньої Греції

  Амфіарай (за грецькою міфологією) — син Ойклея (аргосського) і Гіпермнестри (Гігін), учасник походу Семеро вождів проти Фів, віщун, родич Адраста (Аполлодор), що спочатку вигнав його з Аргоса, але згодом примирився із ним. Злопам’ятний Адраст видав за Амфіарая свою сестру Еріфілу, знаючи її підступну вдачу. Вона і стала причиною смерті чоловіка. Амфіарай як віщун тлумачив зловісні знамення Зевса, які пророчили близьку загибель війська, що йде на Фіви і відмовився брати участь у поході. Проте Еріфіла, що підкупила Полініка намистом Гармонії (варіант: що підкуплена самим Адрастом (Гігін)), вмовила чоловіка йти в похід. Узявши з синів клятву помститися за нього матері, якщо він сам не повернеться, Амфіарай відправився (Аполлодор). Після розгрому військ вождів під стінами Фів Амфіарай втікав, але завдяки заступництву Зевса не був вбитий, а поглинений разом із колісницею землею, що розверзлась, аби згодом по волі Зевса стати безсмертним. Син Амфіарая Алкмеон, помстившись за батька, вбив свою матір Еріфілу.
  Амфіарай брав участь у заснуванні спокутних ігор на пам’ять немійського царевича Офельта, загибель якого він також тлумачив як погану ознаку. Амфіарай зображається мужнім Героєм і мудрим віщуном, якого гублять корисливі і честолюбні родичі. Як віщуну і тлумачнику снів йому протегують Зевс і Аполлон (Гомер, «Іліада»), причому, за одним із варіантів міфу, Амфіарай — син Аполлона (Гігін). Звідси — безсмертя Амфіарая, його оракул, святилище і статуя в Оропі (у Аттиці), де він навіть почитався Богом (Павсаній). Тут раз на чотири роки справлялось свято, присвячене Амфіараю, що включало змагання: п’ятиборство, кінний спорт і музичне мистецтво. Поблизу храму Амфіарая — джерело, що виліковує від хвороб і є втіленням самого віщуна. Оракул Амфіарай пов’язан в основному з передбаченнями і одкровеннями через сновидіння (Павсаній). Ім’я Амфіарай означає «той, що виголошує заклинання».

  Міфологія Давньої ГреціїВенера із Сатиром і Амуром
  (Аннібале Карраччи, 1588)

  Міфологія Давньої ГреціїБатько Психеї в оракулів у храмі Аполлона
  (Якоб Йорданс, 1652)

  Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

  Амфіарай. Міфологія Давньої Греції

  ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

  Пігмеї — казковий народ карликів, що живе в Лівії або в Малій Азії. Розміром пігмеї були від мурашки до мавпи. У Страбона вони перераховуються разом з напівпсами, великоголовими, гніздовухими, безвусими, безносими, одноокими і крючкопалими.

  Піфон — жахливий змій, породження Геї і Тартар. Піфон спустошував околиці Дельф і вартував древньо прорицалище Геї і Феміди в Дельфах. Аполлон, вбивши Піфона, заснував на місці древнього прорицалища храм і заснував Піфійські ігри.

  ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

  В грецькій міфотворчості Богиня пам’ятідізнатися

  Богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів (за грецькою міфологією) — дізнатися

  Божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду (за грецькою міфологією) — дізнатися

  Комментарии закрыты.