Алфея. Міфологія Давньої Греції

Алфея. Міфологія Давньої Греції

Алфея (Алтея) (за грецькою міфологією) — донька плевронського царя Фестія і Еврітеміди (або Левкіппа), дружина царя Калідона Ойнея, мати Токсея, Тірея, Клімена, Горги, Деяніри, Мелеагра. За Гомером («Іліада»), Алфея вважалась красунею і коли Бог Діоніс був в гостях у царя Ойнея, він забажав Алфею. Тоді Ойней пішов із міста, нібито для здійснення священнодійства, а насправді не бажаючи свариться із Богом. Алфея ж народила від Діоніса Деяніру. За гостинність Діоніс подарував Ойнею чарівну лозу. Після любовної ночі коли з Алфеєю лежали на ложі одночасно чоловік Ойней і Бог Арес, народився Мелеагр. Коли Мелеагру виповнилось сім років, з’явились три Мойри і проспівали його долю: Клото — що він буде благородний, Лахесіс — що хоробрий, Атропос — що житиме, доки не згорить поліно, що палало у цей момент у вогнищі. Алфея вихватила поліно з вогню, згасила його і заховала. Під час Калідонського полювання Мелеагр, в запалу, вбив свого дядька, брата Алфєї Плексіппа (за іншою версією, це сталося під час війни між мешканцями міста Плеврона Куретами і калідонцями). Бажаючи помститись за загибель брата, Алфея кинула у вогонь заховане поліно і, коли воно догоріло, Мелеагр помер. Пізніше, охоплена розкаянням, Алфея наклала на себе руки. За іншою версією, Мелеагр загинув у битві, а Алфея з горя повісилась. Алфея є дійовою особою трагедії Фрініха «Плевронянки» і п’єс про Мелеагра. Міф про Алфєю і Мелеагра зародився в епоху материнського права, коли брат матері вважався ближчим родичем, ніж син.

Міфологія Давньої ГреціїВознесення Психеї Амуром на небеса (Моріс Дені, 1908)

Міфологія Давньої ГреціїАполлон переслідує Дафну (Обрі Бердслей, 1896)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

 Алфея. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Мінотавр — чудовисько з тілом людини і головою бика, що жило в лабіринті на острові Крит. Мінотавр, справжнє ім’я якого було Астерій, народився від Пасіфаї, дружини Міноса. Його батьком був бик, що вийшов з моря, а за іншою версією — Посейдон.

Мойри — богині долі. У уявленнях греків Мойра-доля кожного втілюється в якомусь матеріальному предметі — фетиші, носієві життєвих сил.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог сну (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн (за грецькою міфологією) — дізнатися