Агдістіс. Міфи Давньої Греції

Агдістіс. Міфи Давньої Греції

Агдістіс (за грецькою міфологією) — страшна двостатева істота. Фрігійський міф у викладі Арнобія розповідає, що одного дня сім’я із сплячого Зевса витекло на землю, запліднило її і народився Агдістіс. Його руйнівна потужність не влаштовувала Богів. За загальним рішенням Діоніс заповнив джерело міцним вином і чудовисько, випивши з нього, забулоя глибоким сном. Тоді Діоніс прив’язав міцною мотузкою його дітородний орган до його ж власної ноги і, коли Агдістіс прокинувся, то різким рухом сам себе оскопив. З його крові, що впала на землю, виросло мигдалеве дерево і один з його плодів зірвала Нана, донька річкового Бога Сангарія. Нана завагітніла і народила хлопчика Аттіса.
З часом він перетворився в хлопця неземної краси і Агдістіс, що тепер був жінкою, закохався у нього. Цар Мідас призначив Аттіса чоловіком своєї доньки Ії. На весілля несподівано з’явилась Агдістіс і наслала на всіх божевілля. Уражений цим божевіллям Аттіс сам себе оскопив ножем і помер. Агдістіс розкаялась у своїх ревнощах і стала прохати Зевса повернути життя її коханому, але це виявилось неможливим. Тоді Агдістіс поховала тіло Аттіса в Пессинунті і заснувала на його честь щорічне свято. Сама Агдістіс перетворилася на Велику мати Богів Кібелу.

Міфологія Давньої ГреціїВенера і Адоніс (Пітер Пауль Рубенс, 1614)

Міфологія Давньої ГреціїАмур знаходить Психею
(Едвард Коулі Берн-Джонс)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Агдістіс. Міфи Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Афродіта — Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю. Донька Зевса і Діани, що сталася ніби то з морської піни. У римській міфології їй відповідає Венера.

Борей (за грецькою міфологією) — Бог північного вітру, син Титанідів Астрея (зоряного піднебесся) і Еос (ранішньої зорі), брат Нота, Зефіра і Геспера.

Венера — в римській міфології Богиня садів, краси і любові, ототожнювалася з матір’ю Енея Афродітою. Венера була не лише богинею краси і любові, але і покровителькою нащадків Енея і усіх римлян.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Меркурій — римський Бог торгівлі і спритності. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Веста — римська Богиня домівки. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Вулкан — римський Бог вогню і ковальського ремесла. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися