Грецький бог Асклепій — Бог лікування. Міфологія Давньої Греції

Грецький бог Асклепій — Бог лікування. Міфологія Давньої Греції

Асклепій (за грецькою міфологією) — Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду. Коли тіло Короніди спалювали на похоронному вогнищі, Аполлон вийняв з її утроби немовля Асклепія і приніс його на виховання мудрому Кентаврові Хірону, який навчив його мистецтву лікування (Аполлодор; Піндар, «Піфійські оди»). Асклепій прийшов до зухвалої думки воскресіння мертвих (він воскресив Іполіта, Капанея, Главку — сина Міноса та ін.). За це розгніваний Зевс вбив Асклепія перуном. Синами Асклепія були Подалірій і Махаон, згадувані Гомером як гарні лікарі (Гомер, «Іліада»). Серед доньок Асклепія — Гігіея і Панакея — жіночі аналоги Бога лікування. Культ Асклепія був особливо популярним у Епідаврі, куди йшли за зціленням зі всієї Греції. Неодмінним атрибутом Асклепія була змія (або навіть дві), що отримувала в храмі Бога жертовні приношення (Арістофан, Плутос). На острові Кос знаходилось відоме святилище Асклепія. Знамениті лікарі острова Кос вважались нащадками Бога зцілення і звались Асклепіадами. Асклепій, мислився іпостассю Аполлона. Відомі їх загальні храми і атрибути (Павсаній). У образі Асклепія поєднуються хтонічні ознаки Землі-цілительки (змій не лише атрибут Асклепія, але й сам Асклепій — змій) і уявлення про передавання божих функцій дітям Богів — Героям, які своєю зухвалістю порушили рівновагу, встановлену у світі Олімпійцями. У римській міфології Асклепій іменується Ескулапом, а його культ був введений в Римі на початку третього століття до нашої ери, на одному з островів Тібру. Там, де була випущена привезена з Епідавра змія, був заснований храм Бога. Більшість античних зображень Асклепія, що дійшли до нас, складають присвятні рельєфи. Збереглися статуї Бога і їх фрагменти (голова Асклепія з острова Мелос та ін.). Зображувався Асклепій також на гемах і монетах. У середні віки Асклепій зустрічається у мініатюрах медичних і міфологічних трактатах. Він рано став вважатися патроном лікарів і аптекарів і тому часто був зображений у книжкових ілюстраціях сидячим в аптеці серед ліків і інструментів. Але вже у епоху Відродження Асклепій як персонаж образотворчого мистецтва втратив значення (бронзова статуя Асклепія роботи Франческо ді Джорджо є рідким виключенням). У живописі 16—17 століть популярністю користувався міф про загибель Короніди і народження Асклепія, але головна дійова особа тут не немовля Асклепій, а сам Аполлон.

Міфологія Давньої ГреціїСтатуя Асклепія
(Ватикан Музей К’ярамонті, Braccio Nuovo)

Міфологія Давньої ГреціїСтатуя Асклепія

Грецький бог Асклепій — Бог лікування. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фріна — знаменита грецька гетера; прославилася тим, що була натурницею знаменитих художників Праксителя і Апеллесу.

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.

Цирцея — могутня чаклунка, донька бога сонця Геліоса і Персеїди. Отруївши свого чоловіка, царя сарматів, вона оселилася на чарівному острові Ея. Лише Одіссей зміг зруйнувати її злі чари через рік після прибуття на острів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня рослинності, квітів (за грецькою міфологією) — дізнатися

В римській міфології Всемогутній Бог піднебіння, цар Богів, верховне божество, повелитель грому і блискавокдізнатися

Божество ридання і плачу (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня зцілення, донька Асклепія (за грецькою міфологією) — дізнатися