Академ. Міфологія Давньої Греції

Академ. Міфологія Давньої Греції

Академ (за грецькою міфологією) — афінський Герой, родом з Аркадії, що прийшов до Аттики на запрошення Тесея. Він вказав братам Діоскурам (Кастору і Полідевку) місце, де була захована їх сестра Єлена, викрадена Тесеєм. Цим містечком було селище Афідни в Аттиці. За розповіддю Павсанія, невелике володіння Академа було розташоване під Афінами і складалось із гімнасія і садів, що його оточували. Вважалось, що Академ похований у священному гаю на північний захід від Афін. У IV столітті до нашої ери в цьому гаю навчав Платон, а згодом його учні. Їх школа отримала назву «Академія» (на ім’я Академа). О Академі також писав Горацій у своєму «Посланні».
Академії у значенні вчених суспільств бувають або приватні, або засновані і мають утримання за рахунок держави публічні інститути. Обидві схожі у тому, що займаються наукою не заради практичної мети, а заради самої науки. Першою Академією схожого роду був заснований Птоломеєм I музей в Александрії. За його зразком іудеї з кінця I століття стали облаштовувати свої Академії в Ябні і Тіверіаді в Палестині, в Нагардії, Сурі і Пумбедіті в Месопотамії і Вавилонії, що служили розсадниками талмудичної вченості. Пізніше подібні заклади стали влаштовували у своїх резиденціях і арабські халіфи, як, наприклад, Аль-Манзор і Аль-Мамун. Заснована Карлом Великим за порадою Алкуїна Академія розпалася після смерті імператора. Протягом наступних століть в Західній Європі створення Академій правителів не цікавило. Наука і вченість вимушені були ховатися у монастирях. Академія витончених мистецтв, заснована у Флоренції (1270) Брунетто Латіні, засноване Фрідріхом II Сицилійським в Палермо (1300) суспільство для занять італійською поезією і заснована в 1323 році в Тулузі Академія Флористики присвячувалися лише поезії і мистецтву віршування. Лише з відродженням науки і мистецтва, з першої половини XV століття, на противагу церковній і монастирській замкнутості і статичності виникли суспільства вчених і науково освічених людей, що прагнули до вільного спілкування розумів. Перше таке суспільство з гуманістичною тенденцією слід вважати засновану у 1433 році в Неаполі Антоніо Беккаделлі з Палермо Академію, що досягла особливого процвітання завдяки Понтано (Академія Понтаніана). Але найважливіше значення мала Академія Платоніка у Флоренції, заснована в 1474 році Лоренцо Медічи і що мала серед своїх членів таких осіб, як Марсиліус Фіцинус, Піко делла Мірандола, Макіавеллі і Анджело Поліциано. Вона займалася переважно філософією Платона, італійською мовою і вивченням творчості Данте і слугувала зразком для багатьох інших суспільств, що утворилися протягом XVI століття у багатьох містах Італії.

Міфологія Давньої ГреціїАктеон (Парміджаніно)

Міфологія Давньої ГреціїКупання Діани з Актеоном і Каллісто (Рембрандт)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Академ. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Антігона — донька фіванського царя Едіпа і Іокасти. Супроводжувала вигнаного з Фів сліпого батька у його поневіряннях. Після смерті Едіпа повернулася на батьківщину якраз на початок облоги Фів сім’ю вождями.

Аріаднажриця із острова Наксос, донька царя Криту Міноса і Пасіфаї. Сестра Федри. Аріадна допомогла Тесею зберегти життя і перемогти Мінотавра.

Ахілл — в грецькій міфології один із найбільших Героїв, син царя Пелея, царя мірмідонців і морської богині Фетіди, онук Еака, головний Герой «Іліади».

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня полювання, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня розуму, війни, наук і мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю (за грецькою міфологією) — дізнатися