Грецька богиня Гера — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї. Міфологія Давньої Греції

Грецька богиня Гера — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї. Міфологія Давньої Греції

Гера (за грецькою міфологією) — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї і шлюбу. Гера, старша донька Кроноса і Реї, вихована в будинку Океана і Тефії, сестра і дружина Зевса, з яким вона, за самосською оповідю, 300 років жила в таємному шлюбі, доки він не оголосив її відкрито своєю дружиною і царицею Богів. Зевс шанує її високо і повідомляє їй свої плани, хоча і утримує її при нагоді в межах підвладного положення.
Гера — мати Ареса, Геби, Гефеста, Іліфії. Відрізняється владністю, жорстокістю і ревнивою вдачею. Особливо в «Іліаді» Гера виявляє сварливість, впертість і ревнощі — риси вдачі, що перейшли до «Іліади», ймовірно, з прадавніх пісень, що прославляли Геракла. Гера ненавидить і переслідує Геракла, як і всіх улюбленців і дітей Зевса від інших Богинь, Німф і смертних жінок. Коли Геракл повертався на кораблі із Трої, вона за допомогою Бога сну Гіпноса приспала Зевса і здійняла бурю ледве не згубивши Героя. У покарання Зевс прив’язав підступну Богиню міцними золотими ланцюгами до ефіру і навісив на її ноги два важкі ковадла. Але це не заважало Богині постійно вдаватись до хитрощів, щоб домогтися чого-небудь від Зевса, проти якого вона нічого не може зробити силоміць.
У боротьбі за Іліон вона протегує своїм коханим ахейцям. Ахейскі міста Аргос, Мікени, Спарта — її улюблені місцеперебування. Трою вона ненавидить за суд Паріса. Брак Гери із Зевсом, що мав первинне стихійне значення, — зв’язок між піднебессям і землею, отримує згодом відношення до цивільної установи шлюбу. Як єдина законна дружина на Олімпі, Гера — покровителька шлюбів і пологів. Їй було присвячено гранатне яблуко, символ шлюбного кохання, і зозулю — вісницю весни, пору кохання. Крім того, її птахами вважали павича і ворона.

Головним місцем її культу був Аргос, де стояла її колосальна статуя, зроблена Поліклетом із золота і слонової кісті, і де кожні п’ять років на її честь святкували так звані Гереї. Окрім Аргоса, Гера була вшанована також в Мікенах, Коринфі, Спарті, Самосі, Платеях, Сікіоні та інших містах. Мистецтво представляє Геру у вигляді високої, стрункої жінки, із величною поставою, зрілою красою, закругленою особою, що носить важливе вираження, красивим лобом, густим волоссям, великими, сильно розкритими «воловими» очима. Чудовим зображенням її була згадана вище статуя Поліклета в Аргосі: тут Гера сиділа на престолі з короною на голові, з гранатним яблуком в одній руці, із скіпетром в іншій; нагорі скіпетра — зозуля. Довгий хітон залишав непокритими лише шию і руки, накинутий гиматий, обвитий довкола стану. У римській міфології Гері відповідає Юнона.

Міфологія Давньої Греції

Міфологія Давньої Греції

Міфологія Давньої Греції

Міфологія Давньої ГреціїГера (Ерте)

Міфологія Давньої ГреціїТри богині Гера, Афродіта, Афіна (Франц фон Штук)

 

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Грецька богиня Гера — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Корибанти — назва міфічних попередників жерців Кібели або Реї у Фрігії. Супутники і служителі богині, які в дикому натхненні, з музикою і танцями, відправляли служіння Великій Матері богів.

Курети — демонічні істоти, складали разом із Корибантами оточення Великої матері богів Реї-Кібели і немовля Зевса на Криті. Курети врятували Зевса в дитинстві, коли його хотів згубити Кронос, що пожирав своїх дітей.

Ладон — дракон, породжений морськими божествами Форкісом і Кето. Його народили Єхидна і Тифон, інколи згадується як син Геї.

Лайлап — мідний собака, виготовлений богом-ковалем Гефестом для мисливських розваг Зевса. Жоден звір не міг втекти від Лайлапа. Зевс подарував Лайлапа своїй коханій Європі. Ламія — кохана Зевса, народила від нього дітей. Гера із ревнощів вбила їх і позбавила Ламію сну. Ламія, сховавшись у підземеллі, перетворилася на чудовисько, що харчувалося людьми. Ламію змальовували у подобі змії з головою і грудьми жінки.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині, що втілювали радісне, добре і вічно молодий початок (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня рослинності, квітів (за грецькою міфологією) — дізнатися

В римській міфології Всемогутній Бог піднебіння, цар Богів, верховне божество, повелитель грому і блискавокдізнатися