Римська богиня Фортуна — Богиня щастя, випадку і вдачі

Римська богиня Фортуна — Богиня щастя, випадку і вдачі

Фортуна (за римською міфологією) — Богиня щастя, випадку і вдачі, одне із найбільш шанованих римлянами та італіками божеств. Вважалося, що від неї залежали не лише люди, але й Боги. У класичний час Фортуна ідентифікувалася з грецькою Тіхе. Спочатку Богиня врожаю (про це свідчить походження її імені), материнства, жінок. Як Богиню плодів Фортуну шанували садівники, її свято (11 червня) співпадало з днем Богині родючості і дітородіння Матути.
Фортуні з епітетом «невинна» присвячували свій одяг наречені. Фортуна — захисниця жінок, культ якої був введений матронами у вдячність за те, що на їх прохання Коріолан пощадив Рим, протегувала жінкам, що були лише раз у шлюбі.
Згодом, можливо, під впливом пренестинського культу Фортуни Примігенії («первородної») Фортуна стала Богинею долі, щасливого випадку. Введення культу Фортуни пов’язувалося із царем Сервієм Тулієм, що став завдяки любові Фортуни із сина рабині царем і спорудив їй декілька святилищ (Овідій). Коли з’явився храм жіночої Фортуни, перший храм стали називати храмом Фортуна чоловічого. Храм Фортуни, що знаходився на одному фундаменті з храмом Матері Матути, іншої італійської богині, був виявлений археологами в ході розкопок 1937—1977 рр. на тому самому місці, де його помістила антична традиція. І він дійсно відноситься до часу Сервія Тулія, до середини VI ст. до н. е. У третій чверті VI ст. до н. е. цей храм було зруйновано, його майданчик вирівняно і на ній споруджено новий храм.
Фортуна шанували як Фортуну — «долю сьогоднішнього дня», «цього місця», «приватних справ», «громадських справ», «доброї долі», «злої долі», «чоловічої долі», «милостиву» та інше. З написів імператорського часу відомо про існування вівтарів Фортуни-покровительки, споруджених окремими легіонами, корпораціями, ремісничими колегіями, прізвищами, особами, де вона фігурувала разом з пенатами. Вона зображалася на монетах майже усіх римських імператорів. Її культу були близькі культи Феліцітас — персоніфікація щастя, Bonus Eventus — хорошого результату, Mens Bona — стійкості духу. Зближувалася Фортуна також з Ісідой і Немезідой.
Фортуну зображували з рогом достатку і з веслом, як «керманича людського життя», іноді на кулі або колесі (символ мінливості щастя) з пов’язкою на очах.

Римська богиня Фортуна — Богиня щастя, випадку і вдачіФортуна (Паоло Веронезе, 1560—1561)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Римська богиня Фортуна — Богиня щастя, випадку і вдачі

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Кабіри — древні божества. Деякі історики схильні вважати Кабірів демонічними істотами малоазійського походження, заступниками родючості, підземного вогню і мореплавання. Культ Кабірів носив характер містерій, що вимагали особливого присвячення.

КампаНімфа і охоронець темної безодні Тартар з тілом жінки і п’ятдесятьма зміями замість голови або з бичачим тілом і зміїними хвостами. Кампа вартувала в Тартар Гекатонхейрів і Циклопів.

Кентаври — дикі істоти, напівлюди-напівконі, мешканці гір і лісової гущавини. Вони народжені від Іксіона, сина Ареса, і хмари, що прийняла по волі Зевса подобу Гери. Жили вони у Фессалії, харчувалися м’ясом, п’янствували і славилися буйною вдачею.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Церера — римська Богиня полів і родючості. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Бахус, Либер — римський Бог виноградарства і виноробства. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Юпітер — римський верховний Бог. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Фавоній — римський Бог бог західного вітру. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися