Демон. Міфологія Давньої Греції

Демон. Міфологія Давньої Греції

Демон — узагальнене уявлення про деяку невизначену і неоформлену божу силу, злу або добру, таку, що часто визначає життєву долю людини. Це миттєво виникаюча і миттєво діюча страшна рокова сила, яку не можна назвати за ім’ям, з якою не можна мати будь-яке спілкування. Раптово налинувши, він блискавично виробляє яку-небудь дію і миттєво зникає. У цьому образі є рудименти так званого раптового преанімізму (за термінологією філолога і історика Германа Узенера, демон — не що інше, як «Бог даної митті»).
Інколи олімпійських Богів також називали демонами, але лише в узагальнено-невизначеному сенсі або у разі, коли Бог не проявив себе індивідуально і приховує своє ім’я. Демон безпосередньо впливає на людину, готує лихо, спокушає, насилає біди, зловісні сни (Гомер, «Одіссея»). Демон направляє людину на шлях, який веде до яких-небудь подій, часто катастрофічних (Гомер, «Одіссея», «Іліада»). Демон викликає несподівано ту або іншу думку (Гомер, «Одіссея», «Іліада»). За іншого разу демон діє добродійно (Гомер, «Одіссея»). У грецькій міфотворчості, наприклад, зустрічається епітет olbiodaimon, «щасливодемонічний». Демон прирівнюється до долі і всі події людського життя знаходяться під його впливом (Софокл; Еврипід). Є демон народження (Піндар, «Олімпійські оди»), демон добра і зла (Піндар, «Піфійські оди»), характер людини — його демон (Геракліт), кожній людині у житті дістається свій демон (Платон).
Демони мисляться також нижчими божествами, посередниками між Богами і людьми. У Гесіода покоління «золотого століття» після свого зникнення перетворилось на «милостивих демонів», які охороняють людей і поглядають на праві і неправі справи (Гесіод). За римською міфологією, демонові відповідає геній. Ранньохристиянські уявлення про демона пов’язані з образом злої демонічної, бісовської сили.
У описах міфологій різних народів демон, власне, є умовним позначенням тих надприродних персонажів, які не є Богами і займають у порівнянні з Богами нижче місце в ієрархії (або знаходяться на нижчих рівнях в даній міфологічній системі). У точнішому сенсі демони — злі духи. Згідно класифікації, запропонованою Узенером в праці «Епікурея» і підтриманою Кассірером, слід розрізняти демона (дух) як позначення випадкового міфологічного образу, що створюється з будь-якого предмета, що потрапляє в поле дії міфологічної думки, і генія як позначення міфологічного символу долі і особи людини.

Міфологія Давньої ГреціїГеркулес і Омфала (Петро Кончаловський, 1928)

Міфологія Давньої ГреціїКупідон і три грації (Рафаель Санті, 1517)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Демон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.

Цирцея — могутня чаклунка, донька бога сонця Геліоса і Персеїди. Отруївши свого чоловіка, царя сарматів, вона оселилася на чарівному острові Ея. Лише Одіссей зміг зруйнувати її злі чари через рік після прибуття на острів.

Ясон — син Айсона, за дорученням Пелія, відправився із Фессалії за золотим руном до Колхіди, для чого спорядив Похід аргонавтів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог підводного царства, вважався владикою Морів і океанів (за римською міфологією) — дізнатися

Польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів даром пророцтва (за грецькою міфологією) — дізнатися

Грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу (за грецькою міфологією) — дізнатися