Атрей. Міфологія Давньої Греції

Атрей. Міфологія Давньої Греції

Атрей (за грецькою міфологією) — син Пелопа і Гіпподамії. Вигнаний із Мікен батьком разом з братом Фієстом за вбивство звідного брата Хрісіппа, Атрей оселився у Мікенах і став царем (владу у Мікенах Атрею тимчасово вручив цар Еврісфей, вирушаючи в похід проти Гераклідів, в якому він загинув (Фукидід). В «Іліаді» (Гомер) нічого не повідомлялось про ворожнечу між братами: царська палиця Атрея, символ його влади, переходить по спадку до Фієста, від нього до сина Атрея — Агамемнона. Суттєва зміна оповідання сталася, мабуть, у кіклічному епосі, звідки запозичили основні лінії сюжету аттичні трагіки і пізніші джерела. Ворожнеча Атрея і Фієста сприймається як наслідок «прокльону Пелопідів», що спричиняє за собою низку страшних злочинів з обох сторін. Початок їй — суперечка між братами за владу: Атрей знав, що у нього в стаді з’явився золотий баранчик, і запропонував народному зібранню присудити царський трон тому, хто пред’явить златорунного баранчика як свідоцтво прихильності до нього Богів. Тим часом Фієст, спокусивши дружину Атрея — Аеропу, вже встиг з її допомогою вкрасти баранчика і пред’явити його присутнім. Атрей волає до Зевса про допомогу, і той на знак свого благовоління до нього змінює ходу сонця і інших небесних світил (за одними джерелами, замість звичайного руху зі сходу на захід, сонце стало сходити на заході і заходити на сході; за іншими — сонце до цього моменту сходило на заході і лише після втручання Зевса встановився існуючий порядок). Обраний царем Мікен Атрей виганяє Фієста з дітьми, але згодом, бажаючи помститися за збезчещення свого подружнього ложа, інсценує примирення з братом і запрошує його на бенкет («бенкет Фієста»), де подає Фієсту пригощання, зготоване з м’яса його зарізаних дітей (Аполлодор). До цього епізоду деякі джерела приурочували другу зміну в ході сонця, що відновлювало порушений раніше порядок. Дізнавшись після обіду, чим його пригостили, Фієст призвав прокльони на Атрея і його рід, які здійснилися згодом у долі Агамемнона і Ореста.

Міфологія Давньої ГреціїДіана і Каллісто (Пітер Пауль Рубенс, 1639)

Міфологія Давньої ГреціїДаная (Тінторетто, 1577—1578)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Атрей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Орест — син Агамемнона і Клітемнестри, брат Електри і Іфігенії. Оресту було десять років, коли його батько був вбитий своєю дружиною і її коханцем Егісфом. Самого Ореста з будинку врятувала від смерті сестра Електра.

Орфей — знаменитий співець фракійців, син річкового бога Еагра і Музи Калліопи, чоловік Німфи Еврідіки, що приводив своїми піснями в рух дерева і скелі.

Пандора — жінка, створена Афіною і Гефестом за велінням Зевса, з метою помсти людям, для яких Прометей викрав вогонь. Зевс вручив їй запечатану скриньку, в якій були усі нещастя і лиха.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Деметра — грецька Богиня полів і родючості. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Діоніс (Вакх) — грецький Бог виноградарства і виноробства. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Зевс — грецький верховний Бог. У римській міфології йому відповідає… дізнатися