Грецька богиня Афіна — Богиня мудрості, справедливої війни і ремесел. Міфологія Давньої Греції

Грецька богиня Афіна — Богиня мудрості, справедливої війни і ремесел. Міфологія Давньої Греції

Афіна (за грецькою міфологією) — Богиня мудрості, справедливої війни і ремесел, донька Зевса і Титаніди Метіди. Зевс, дізнавшись, що син від Метіди позбавить його влади, проковтнув вагітну дружину, а згодом сам виробив на світло абсолютно дорослу Афіну, що вийшла за допомогою Гефеста з його голови у повному бойовому вбранні.
Афина була як би частиною Зевса, виконавцем його задумів і волі. Вона — думка Зевса, здійснена у дії. Її атрибути — змія і сова, а також егіда, щит з козиної шкіри, прикрашений головою горгони Медузи, володіє магічною силою, що страхітлива для Богів і людей. Згідно за однією із версій, статуя Афіни, нібито впала з небес (так званий палладіум) і звідси її ім’я — Афіна Паллада. Ранні міфи описують, як Гефест намагався силоміць оволодіти Афіною. Аби уникнути втрати невинності, вона дивним чином зникла, і сім’я Бога-коваля пролилося на землю, породивши змія Еріхтонія. Доньки першого правителя Афін, напівзмія Кекропа, отримавши на зберігання від Афіни скриню з чудовиськом і наказом не заглядати всередину, порушили обіцянку. Розгнівана Богиня наслала на них божевілля. Вона ж позбавила зору юного Тіресія, випадкового свідка її обмивання, але наділила його даром віщуна. Афіна в період героїчної міфології боролася з Титанами і Гігантами. Вона вбиває одного Гіганта, з іншого здирає шкіру, на третього навалює острів Сицилію. Класична Афіна протегує Героям і захищає громадський порядок. Вона виручала з біди Беллерофонта, Ясона, Геракла і Персея. Саме вона допомогла своєму улюбленцю Одіссею здолати усі труднощі і дістатися до Ітаки після Троянської війни. Найзначніша підтримка була надана Афіною матеревбивцеві Оресту. Вона допомогла Прометею викрасти божий вогонь, захищала греків-ахейців під час Троянської війни. Вона — покровителька гончарів, ткаль і рукодільниць. Культ Афіни, поширений всією Грецією, особливо шанобливий був в Афінах, яким вона протегувала. У римській міфології Богині Афіні відповідає Богиня Мінерва.

Міфологія Давньої ГреціїБогиня Афіна

Міфологія Давньої ГреціїСтатуя Афіни
(римська копія II ст.
з грецького оригіналу кінця V ст. до н. е.)

Міфологія Давньої ГреціїАфіна із зібрання Медичі (II ст. н.е)

Міфологія Давньої ГреціїАфіна Парфенос (V ст. до н. е.)

Міфологія Давньої ГреціїАфіна Паллада (Парміджаніно, 1539)

Міфологія Давньої ГреціїАфіна (Ерте)

Міфологія Давньої ГреціїПаллада і кентавр (Сандро Боттічеллі)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Грецька богиня Афіна — Богиня мудрості, справедливої війни і ремесел. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Нептун — древній бог римського пантеону. Його ототожнювали з Богом грецької міфології Посейдоном.

Ніке — крилата Богиня перемоги, персоніфікація перемоги, донька Океаніди Стікс і Палланта, сина Титана Крія.

Пан — польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів дарма пророцтва, вважався сином вісника Гермеса і онуком Кроноса (Сатурну). У римлян йому відповідає Фавн.

Персефона — донька Зевса і Деметри (або Цецери), дружина Плутона (або Аїда), грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх. У римській міфології їй відповідає Прозерпіна.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аїд — грецький Бог царства мертвих. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Арес — грецький Бог війни. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Артеміда — грецька Богиня полювання. У римській міфології їй відповідає… дізнатися