Боги і Богині Давньої Греції. Міфи Давньої Греції

Боги і Богині Давньої Греції. Міфи Давньої Греції

1. Аврора

Аврора — грецька Богиня ранішньої зорі. Древні греки іменували Аврору рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос. Аврора була донькою Титана Гіпперіона і Тейі. За іншою версією Сонця — Геліоса і Луни (Місяця) — Селени.

2. Аїд

Аїд — грецький Бог царства мертвих, а також само царство. Син Кроноса, або Сатурну і Реї, брат Зевса, володар пекла, де царює над тінями зі своєю дружиною Персефоною (Прозерпіною). У римській міфології Плутон.

3. Амур

Амур — грецький Бог кохання, супутник і помічник Афродіти, уособлення любовного потягу, що забезпечує продовження життя на Землі.

4. Аполлон

Аполлон — грецький Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв. Син Зевса і Лети (Латони), заступник поезії, музики і співу, також заступник стад.

5. Арес

Арес — грецький Бог війни, син Зевса і Гери. У ранніх міфах народження Ареса сталося без участі батька від дотику Гери до чарівної квітки. У пізніших міфах Арес виступав як син Зевса.

6. Артеміда

Артеміда — грецька Богиня полювання. Донька Зевса і Лети, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця; супроводжувана лісовими Німфами, полює по лісах і горах, охороняє стада і дичину. Вона ніколи не підкорялася силі коханя, і, як Аполлон, не знає шлюбу. У римській міфології їй відповідає Діана.

7. Асклепій

Асклепій (за грецькою міфологією) — грецький Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду.

8. Афіна

Афіна — грецька Богиня розуму, війни, наук і мистецтв. Донька Зевса, що не мала матері. Гефест розітнув сокирою голову Зевса, і з голови вискочила Афіна у повному озброєнні. Вона є уособленням розсудливості Зевса. У римській міфології їй відповідає Мінерва.

9. Афродіта

Афродіта — грецька Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю. Донька Зевса і Діани, що сталася ніби то з морської піни. У римській міфології їй відповідає Венера.

10. Борей

Борей (за грецькою міфологією) — грецький Бог північного вітру, син Титанідів Астрея (зоряного піднебесся) і Еос (ранішньої зорі), брат Нота, Зефіра і Геспера.

11. Венера

Венера — в римській міфології Богиня садів, краси і любові, ототожнювалася з матір’ю Енея Афродітою. Венера була не лише богинею краси і любові, але і покровителькою нащадків Енея і усіх римлян.

12. Вікторія

Вікторія (за римською міфологією) — Богиня перемоги, що спочатку мала назву Віка Поту. Відповідає грецькій Нікі.

13. Геба

Геба (за грецькою міфологією) — грецька Богиня вічної юності, уособлення розквіту людського життя, донька Зевса і Гери.

14. Геліос

Геліос — грецький Бог Сонця. Син Титанів Гіперіона і Феї (за Гесіодом і Апполодором), брат Селени і Еос. Відноситься до прадавніх доолімпійських Богів. Оскільки Геліос знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів.

15. Геката

Геката — грецька Богиня ночі, володарка мороку. Геката володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством. Народилася в результаті шлюбного союзу Титану Перса і Астерії.

16. Гера

Гера (за грецькою міфологією) — грецька цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї і шлюбу.

17. Гермес

Гермес — аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса. Гермес, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих. У римській міфології йому відповідає Меркурій.

18. Герса

Герса — грецька Богиня роси, а її свято називалося Аррефорій.

19. Гестія

Гестія — грецька Богиня-діва домівки, старша донька Кроноса і Реї, покровителька незгасаючого вогню, об’єднуюча Богів і людей.

20. Гефест

Гефест — грецький Бог вогню, заступник ковальського ремесла. Син Зевса і Гери, за іншими оповідями, однієї лише Гери.

21. Гея

Гея — Богиня Земля. Гею шанували з прадавніх часів як Богиню, що народжує зі своїх надр всяке життя і що живить його своїми грудьми.

22. Гіпнос

Гіпнос — грецький Бог сну. За Гесіодом — породження Нікти. Живе в Тартар поряд із братом-близнюком Танатосом, але на відміну від нього, Гіпнос м’якосердий і доброзичливий.

23. Гібріс

Гібріс — грецька Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині.

24. Гіменей

Гіменей — грецьке божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн. Гіменей вважався сином Аполлона і однією із Муз. Розповіді про його походження і зв’язки з різними міфічними особами суперечливі.

25. Грації

Грації — в римській міфології добродійні Богині, що втілюють радісний, добрий і вічно юний початок життя. Доньки Юпітера, Німф і богинь. У старогрецькій міфології — Харити.

26. Деметра

Деметра — грецька Богиня родючості і землеробства, цивільного устрою і шлюбу, донька Кроноса і Реї, сестра і дружина Зевса, від якого вона народила Персефону.

27. Діана

Діана — в римській міфології Богиня природи і полювання, вважалася уособленням місяця. Її супроводжував епітет «богиня трьох доріг», що тлумачився як знак потрійної влади Діани: на піднебінні, на землі і під землею.

28. Діоніс

Діоніс — грецький вічно юний Бог плодоносних сил землі, рослинності, виноградарства і виноробства, відомий як «бог з бичачими рогами». Син Зевса і фіванської царівни Семели.

29. Евменіди

Евменіди — милостиві, доброзичливі Богині — одна із назв жіночих божеств, найбільш відомих під ім’ям Ериній, у римлян Фурії — означає гнівні, люті, Богині-месниці.

30. Еос

Еос (за грецькою міфологією) — грецька Богиня ранішньої зорі, донька Титану Гіперіона і Титаніди Теї, сестра Геліоса і Селени.

31. Еринії

Еринії — страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі, переважно вони є месницями за порушення освячених природою родинних прав. Доньки Землі і Мороку. У римській міфології — Фурія.

32. Ерот

Ерот — грецький Бог кохання, що розумівся як особливе світове божество і як супутник і помічник Афродіти.

33. Зевс

Зевс — грецький наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей. Син Кроноса (Сатурну) і Реї, муж Гери. У римській міфології йому відповідає Юпітер.

34. Зефір

Зефір — один із синів Астрея і зорі Еос, брат Борея і Нота, Бог західного вітру.

35. Іліфія

Іліфія — грецька Богиня-покровителька породіль, донька Зевса і Гери (Гесіод). У грецьких оповідях Іліфія з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні.

36. Кібела

Кібела — велика матір Богів. Донька Урану і Геї, дружина Кроноса.

37. Лісса

Лісса — божество безумства, породження Нікти (Богині Ночі) з крові Урану.

38. Манія

Манія — грецька страшна Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї.

39. Марс

Марс — в римській міфології бог війни, прадавнє божество Риму, яке входило в тріаду богів, що спочатку очолювали римський пантеон, — Юпітер, Марс і Квірін.

40. Меркурій

Меркурій — в римській міфології Бог торгівлі, прибутку і збагачення, заступник мандрівників, син Майї.

41. Мінерва

Мінерва — в римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісників.

42. Мнемозіна

Мнемозіна — в грецькій міфотворчості Богиня пам’яті, донька Урану і Геї, Титаніда. Мати Муз, яких вона народила від Зевса. За числом дев’яти ночей, які Мнемозіна подарувала Зевсові, і Муз було дев’ять.

43. Мойри

Мойри — грецькі богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів: Лахесіс («що дає долю»), Клото («що пряде») і Атропос («невідворотна»), доньки Нікти.

44. Mомос

Mомос — божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду.

45. Музи

Музи — грецькі Богині і покровительки мистецтв і наук. Музи вважалися доньками Зевса і Богині пам’яті Мнемозіни.

46. Немезида

Немезида — грецька Богиня помсти. У обов’язки Богині входило покарання за злочини, спостереження за чесним і рівним розподілом благ серед смертних. Немезида була народжена Ніктою в покарання Кроносу.

47. Нептун

Нептун — древній бог римського пантеону. Його ототожнювали з Богом грецької міфології Посейдоном.

48. Ніке

Ніке — грецька крилата Богиня перемоги, персоніфікація перемоги, донька Океаніди Стікс і Палланта, сина Титана Крія.

49. Пан

Пан — грецький польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів дарма пророцтва, вважався сином вісника Гермеса і онуком Кроноса (Сатурну). У римлян йому відповідає Фавн.

50. Персефона

Персефона — донька Зевса і Деметри (або Цецери), дружина Плутона (або Аїда), грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх. У римській міфології їй відповідає Прозерпіна.

51. Піфо

Піфо — грецька Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу.

52. Плутон

Плутон — Бог підземного царства і смерті, що носив у греків також ім’я Аїд. За оповіддю, Плутон був братом Зевса і Посейдона.

53. Плутос

Плутос — Бог багатства і достатку, син Деметри і Іасіона, що народився на Криті.

54. Посейдон

Посейдон — грецький бог-володар морів. Син Кроноса (або Сатурну) і Реї, брат Зевса. Після перемоги над Титанами, при розділі панування над світом, став володарем морів. У римській міфології йому відповідає Нептун.

55. Прозерпіна

Прозерпіна — в давньоримській міфології Богиня підземного царства, що відповідає старогрецькій Персефоні, донька Юпітера і Церери, племінниця і дружина Плутона.

56. Рея

Рея — в античній міфології грецька Богиня, одна із Титанід, донька Урану і Геї, дружина Кроноса. Культ Реї вважався одним із древніх, але був мало поширений у Греції.

57. Сатурн

Сатурн (за римською міфологією) — одвічний давньоримський бог, культ якого був одним із найпоширеніших в Італії. Відповідає грецькому Кроносу.

58. Стікс

Стікс — старша донька Океана і Тефіди, божество однойменної річки у царстві мертвих, уособлення первісного жаху і мороку.

59. Селена

Селена — одне із божеств, відоме також під ім’ям Мене. Селена, в грецькій міфології уособлення місяця, донька Гіперіона і Титаніди Теї, сестра Геліоса і Еос.

60. Тефіда

Тефіда — вважалася Богинею, що дає життя всьому, що існує. Одне із прадавніх божеств, Титаніда, донька Геї і Урану, сестра і дружина Океана, мати потоків, річок і трьох тисяч Океанід.

61. Тітон

Тітон — божество світла, спочатку, власне «полудень» (Лікофрон), «початок кінця дня» і навіть «світло, що вже згасло».

62. Тіхе

Тіхе — божество випадку. Не зустрічається в класичній міфології, створено в епоху еллінізму як свідоме протиставлення давньому уявленню про незмінну долю.

63. Фавн

Фавн — одне із прадавніх національних божеств Італії. Багато італійських особливостей його характеру і культу втрачено внаслідок ототожнення його з грецьким Паном.

64. Фавоній

Фавоній — приємний весняний денний західний вітер в Римі, що починається в лютому.

65. Феміда

Феміда — Богиня правосуддя. Греки називали богиню також Теміда, Теміс. Феміда була донькою Бога піднебіння Урану і Геї. Її доньками були Богині долі — Мойри.

66. Фортуна

Фортуна — Богиня щастя, випадку і вдачі, одне із найбільш шанованих римлянами та італіками божеств.

67. Харити

Харити — доньки Зевса і Океаніди Евріноми, втілювали радісне, добре і вічно молодий початок. Звали Богинь: Аглая («сяюча»), Евфросіна («благомисляча»), Талія («квітуча»), Клета («бажана») і Пейто («переконання»).

68. Хлориду

Хлориду — Богиня рослинності, донька Персефони, дружина Посейдона.

69. Хлориду

Хлориду — Богиня квітів, кохана Зевса, мати Карпоса.

70. Ювента

Ювента — Богиня юності, що мала своє невелике святилище Аедікула в межах храму Юпітера Капітолійського.

71. Юнона

Юнона — давньоіталійська верховна Богиня, дружина Юпітера, покровителька материнства, паралельне Юпітеру жіноче божество, пов’язане з ним по імені і в куксі.

72. Юпітер

Юпітер — в римській міфології всемогутній Бог піднебіння, цар Богів. Юпітер почитався як верховне божество, повелитель грому і блискавок.

73. Ялем

Ялем — божество ридання і плачу, син Аполлона і Калліопи.

74. Янус

Янус — римський Бог дверей; як таке мав дві особи. Також був Богом договорів і союзів. Янус керував началами. До появи культу Юпітера Янус був божеством піднебесся і світла.

75. Ясо

Ясо — Богиня зцілення, донька Асклепія і Епіони, онучка Аполлона, сестра Богині здоров’я Гігієї і лікарів Подалірія, Махаона, Панакеї і Акессо.

Боги і Богині Давньої Греції. Міфи Давньої Греції

Знамениті Герої і легендарні особи

Боги та богині у міфах Давньої Греції

Титани, Титаніди та їх нащадки

Демони, чудовиська і міфічні істоти у міфах Давньої Греції

Генеологія Богів у міфах Давньої Греції

Відповідність грецьких і римських Богів