Цитати, висловлювання та афоризми Плутархa

Цитати, висловлювання та афоризми Плутархa

1. Цитата Плутархa

Базіка хоче змусити себе любити — і викликає ненависть, хоче зробити послугу — і стає нав’язливим, хоче викликати здивування — і робиться смішним; він ображає своїх друзів, служить своїм ворогам.

2. Цитата Плутархa

Бесіда має бути таким же загальним надбанням тих, що бенкетують, як і вино.

3. Цитата Плутархa

Вища мудрість — філософствуючи, не виявитися таким, що філософствує і жартом досягати серйозної мети.

4. Цитата Плутархa

Всяка справа у розумного подружжя вирішується з обопільної згоди, але так, щоб верховенство чоловіка було очевидним і останнє слово залишалося за ним.

5. Цитата Плутархa

Говорять, що природа для того кожному дала два вуха і один язик, щоб говорити менше, ніж слухати.

6. Цитата Плутархa

Два основні надбання людської природи — це розум і міркування.

7. Цитата Плутархa

Дружина нестерпна така, що хмуриться, коли чоловік не проти з нею пограти і позалицятися, а коли він зайнятий серйозною справою, пустує і регоче: перше означає, що чоловік їй осоружний, друге — що вона до нього байдужа.

8. Цитата Плутархa

Дружини, які вважають за краще зневажати безглуздим чоловіком, ніж слухатися розумного, нагадують таких, хто в дорозі вважає за краще вести за собою сліпого, чим йти за людиною зрячою і знаючою дорогу.

9. Цитата Плутархa

Є три способи відповідати на питання: сказати необхідне, відповідати з привітністю і наговорити зайвого.

10. Цитата Плутархa

Жодне вимовлене слово не принесло стільки користі, скільки множина не сказаних.

11. Цитата Плутархa

З самих диких лошат виходять найкращі коні, аби лише їх як слід виховати і виїздити.

12. Цитата Плутархa

Заводити власних друзів дружина не повинна; вистачить з неї і друзів чоловіка.

13. Цитата Плутархa

Здійснювати погані вчинки — низько, робити добро, коли це не зв’язано з небезпекою, — річ звичайна. Хороша людина — та, хто робить великі і благородні справи, навіть якщо вона при цьому ризикує усім.

14. Цитата Плутархa

Злості і запальності не місце в подружньому житті. Заміжній жінці до особи суворість, але нехай ця різкість буде корисною і солодкою, як у вина, а не гіркою, як у алое, і неприємною, немов ліки.

15. Цитата Плутархa

Знатне походження є благо, але це — благо предків. Багатство почесне, але це — справа щастя. Слава бажана, але непостійна. Краса прекрасна, але скороминуща. Здоров’я цінне, але легко руйнується. Сила завидна, але вона руйнується старістю і хворобами. Освіта — єдина, що божественне і безсмертне в нас; і дві речі кращі в людській природі: розум і мова.

16. Цитата Плутархa

Зрадники зраджують передусім себе самих.

17. Цитата Плутархa

Із золотої чаші пити отруту і від друга підступного раду прийняти — одне і те ж.

18. Цитата Плутархa

Істина справи, раз воно правильно викладена, непохитна.

19. Цитата Плутархa

Коли зі світу йде сонце, усе захмарилося; так само і бесіда, позбавлена зухвалості, уся не на користь.

20. Цитата Плутархa

Коли ти лаєш інших, щоб ти сам був далекий від того, за що іншим вимовляєш.

21. Цитата Плутархa

Ласолюбний чоловік робить дружину розпусною і хтивою; дружина порядної і доброчесної людини стає скромною і цнотливою.

22. Цитата Плутархa

Лихослівна мова видає безрозсудного.

23. Цитата Плутархa

Лов за допомогою отрути дозволяє легко і швидко добути рибу, але псує її, роблячи неїстівною; так і дружини, які ворожбою або приворотним зіллям намагаються утримати при собі чоловіків, чуттєвими насолодами полонять їх, але живуть потім з божевільними.

24. Цитата Плутархa

Любов завжди різноманітна як у багатьох відношеннях, так і в тому, що жарти, що зачіпають її, одних обтяжують і викликають у них обурення, а іншим приємні. Тут потрібно узгоджуватися з обставинами моменту. Подібно до того як подих може погасити виникаючий вогонь внаслідок його слабкості, а коли він розгориться, надає йому живлення і силу, так і любов, поки вона ще таємно зростає, обурюється і гнівається проти розкриття, а та, що розгорілася яскравим полум’ям знаходить в жартуваннях їжу і відповідає на них з посмішкою.

25. Цитата Плутархa

Мені не треба друга, який, в усьому зі мною погоджуючись, міняє зі мною погляди, киваючи головою, бо тінь те саме робить краще.

26. Цитата Плутархa

Ми часто ставимо питання не у відповіді маючи потребу, а прагнучи почути голос і здобути розташування іншої людини, бажаючи втягнути її у бесіду… Випереджати з відповідями інших, прагнучи захопити чужий слух і зайняти чужі думки, — все одно що лізти цілуватися до людини, прагнучої поцілунку іншої, або спрямований на іншого погляд намагатися притягнути до себе.

27. Цитата Плутархa

Мова політичного діяча не має бути ні юнацько палкою, ні театральною, як розмови парадних ораторів, що плетуть гірлянди з витончених і важких слів… Основу його розмов повинні складати чесна відвертість, передбачливість, розумна увага і турбота… істина, що політичне красномовство значно більше, чим судове, допускає сентенції, історичні паралелі, вигадки і образні вирази, помірне і доречне вживання яких особливо добре діє на слухачів.

28. Цитата Плутархa

Мужність і стійкість потрібні людям не лише проти зброї ворогів, але і так само проти всяких ударів.

29. Цитата Плутархa

Навчися слухати — і ти зможеш отримати користь навіть з тих, хто говорить погано.

30. Цитата Плутархa

Наклепу і лихослів’я потрібно остерігатися, як отруйного черв’яка на троянді, — вони приховані тонкими і лощеними оборотами.

31. Цитата Плутархa

Не образливе кепкування, якщо вона в якійсь мірі відноситься і до того, хто говорить.

32. Цитата Плутархa

Не прав був Геродот, сказавши, що разом з одягом жінка стягує з себе сором; навпаки, жінка цнотлива, знімаючи одяг, вдягається в сором, і чим більше соромливості між подружжям, тим більшу любов це означає.

33. Цитата Плутархa

Невпинно навчаючись, до старості я приходжу.

34. Цитата Плутархa

Ніяке тіло не може бути таким міцним, щоб вино не могло пошкодити його.

35. Цитата Плутархa

Одружуватися слід не очима і не пальцями, як це роблять деякі, підраховуючи, скільки за нареченою посагу, замість того щоб з’ясувати, яка вона буде в спільному житті.

36. Цитата Плутархa

Подібно до вогню, який в очереті, соломі або заячому волосі легко спалахує, але швидко згасає, якщо не знайде собі іншої їжі, любов яскраво запалюється квітучою молодістю і тілесною привабливістю, але скоро згасне, якщо її не живитимуть духовні достоїнства і добра вдача юного подружжя.

37. Цитата Плутархa

Подружній союз, якщо він заснований на взаємній любові, утворює єдине зрощене ціле; якщо він ув’язнений заради посагу або продовження роду, то складається із зв’язаних частин; якщо ж тільки для того, щоб разом спати, то складається з частин відособлених, і такий брак правильно вважати не спільним життям, а проживанням під одним дахом.

38. Цитата Плутархa

Порядна жінка навіть розмови не повинна виставляти напоказ, і подавати голос при сторонніх повинно бути їй так само соромно, як роздягатися при них, бо голос видає і вдачу тієї, що говорить, і властивості її душі, і настрій.

39. Цитата Плутархa

Почесті міняють устої, але рідко в кращу сторону.

40. Цитата Плутархa

Прикрашає жінку те, що робить її красивішою, але роблять її такою не золото, смарагди і пурпур, а скромність, благопристойність і соромливість.

41. Цитата Плутархa

Розмовляти дружина повинна тільки з чоловіком, а з іншими людьми — через чоловіка, і нехай цим не засмучується.

42. Цитата Плутархa

Розумна дружина, доки розгніваний чоловік кричить і свариться, зберігає мовчання, і лише коли він замовкає, заводить з ним розмову, щоб пом’якшити його і заспокоїти.

43. Цитата Плутархa

Сила мови полягає в умінні виразити багато що в небагатьох словах.

44. Цитата Плутархa

Сміливість — початок перемоги.

45. Цитата Плутархa

Спочатку особливо слід молодожонам остерігатися розбіжностей і сутичок, дивлячись на те, як нещодавно склеєні горщики легко розсипаються від щонайменшого поштовху; зате з часом, коли місця скріплень стануть міцними, ні вогонь, ні залізо їх не беруть.

46. Цитата Плутархa

Справедливий чоловік керує дружиною не як хазяїн власністю, але як душа тілом: зважаючи на її почуття і незмінно доброзичливо.

47. Цитата Плутархa

Суворість робить відразливою цнотливість дружини, так само як і неохайність — її простоту.

48. Цитата Плутархa

Ті, що жадібні на похвалу, бідні заслугами.

49. Цитата Плутархa

Ті, що перемогли сплять солодше переможених.

50. Цитата Плутархa

Трохи вад достатньо, щоб затьмарити багато доброчесностей.

51. Цитата Плутархa

У караного не залишається приводу упиратися проти виправлення, якщо він усвідомлює, що покараний не в пориві гніву, а на підставі неупередженого викривання.

52. Цитата Плутархa

Уникати зіткнень чоловікові з дружиною і дружині з чоловіком слідує скрізь і завжди, але найбільше на подружньому ложі… Сваркам, суперечкам і взаємній образі, якщо вони почалися на ложі, нелегко покласти край в інший час і у іншому місці.

53. Цитата Плутархa

Характер є не що інше, як довготривала навичка.

54. Цитата Плутархa

Хто розраховує забезпечити собі здоров’я, перебуваючи в ліні, той поступає так само безглуздо, як і людина, що думає мовчанням удосконалити свій голос.

55. Цитата Плутархa

Хто тримається з дружиною занадто суворо, не удостоюючи жартів і сміху, той змушує її шукати задоволень на стороні.

56. Цитата Плутархa

Хто хоче дотриматися пристойності в кепкуваннях, повинен розуміти відмінність між хворобливою пристрастю і здоровим захопленням: кепкування над першим ображають, а над другим сприймаються прихильно. Є відмінності в зауваженнях, що стосуються тілесних недоліків. Горбоносий або кирпатий тільки усміхнеться, якщо пожартувати над його носом… А ось натяк на поганий запах з носа або рота вкрай обтяжливий. Лисі поблажливо відносяться до жартування над їх недоліком, а що мають очне каліцтво — неприязно… І взагалі різне відношення людей до своїх зовнішніх недоліків: одного обтяжує одне, іншого інше… Тому хто хоче, щоб його поведінка в суспільстві була такою, що приємно оточує, повинен враховувати їх характер і устої у своїх жартах.

57. Цитата Плутархa

Цнотлива дружина повинна показуватися на людях не інакше як з чоловіком, а коли він у від’їзді, залишатися невидимою, сидячи удома.

58. Цитата Плутархa

Часом не без користі буває заткнути кривдникові рот дотепною відповіддю: така відповідь має бути короткою і не виявляти ні роздратування, ні люті, але нехай вона уміє із спокійною посмішкою трохи укусити, повертаючи удар; як стріли відлітають від твердого предмета назад до того, хто їх послав, так і образа немов би летить від розумного оратора, що володіє собою, назад і потрапить в образника.

59. Цитата Плутархa

Як ворони налітають, щоб, обсівши, виклювати очі мертвих, так і підлесник багатство безрозсудних розтаскує.

60. Цитата Плутархa

Якщо похвально благодіяти друзям, то немає ганебного в тому, щоб приймати допомогу від друзів.

Цитати і вислови Плутархa, цитати Плутархa про життя, вислови Плутархa про дружбу, мудрі вислови Плутархa про кохання, цитати Плутархa про щастя, цитати відомих людей

Повернутися на сторінку цитати відомих людей або афоризми.