Фразеологізми. Приклади на букву Ш. Значення фразеологізмів на букву Ш з прикладами

Фразеологізми. Приклади на букву Ш. Значення фразеологізмів на букву Ш з прикладами

А Б В Г Д Е Є Ж З Й І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ц Ш Щ Ю Я

1. Фразеологізм Шагренева шкіра

Значення фразеологізма «Шагренева шкіра»

Назва повісті О. де Бальзака (1799—1850), в якій шкірка дикого звірка шагреня має чудодійну властивість зменшуватися в міру наближення смерті її володаря.

Приклад фразеологізма Шагренева шкіра

Уже тоді його доїдав пістряк сечового міхура; він добре знав неминуче наближення кінця, шагренева шкура його життя збігалася вже на маленьку латочку, але при тому він умів не обтяжувати товариство печаткою приреченого на обличчі. (І. Кошелівець, Розмови в дорозі до себе)

2. Фразеологізм Шариков. Шариковщина

Значення фразеологізма «Шариков»

Шариков — герой повісті російського письменника М. Булгакова (1890—1940) «Собаче серце», сатиричний образ пролетаря — «гегемона» революції, хама й невігласа.

Приклад фразеологізма Шариков

Трагедія революції в тому, що їй забракло сил, аби зупинити «шарикових». Пригадуєте пісню тридцятих років про матроса-партизана Железняка?.. А брат його був «просто» анархістом, а точніше, якщо хочете, — бандитом. (В. Скуратівський, Вихід із котловану)

Намагалися віру замінити абстрактними ідеологічними поняттями. А водночас відкинули двотисячолітню культуру християнства. І цілком логічно прийшли до «шариковщини»: все поруйнувати — а те, що залишилося, відібрати і поділити. (В. Вєрєтєнніков, Природа, людина, духовність)

3. Фразеологізм Шерлок Холмс

Значення фразеологізма «Шерлок Холмс»

Герой циклу оповідань (1892) і повістей англійського письменника А. Конан-Дойла «Пригоди Шерлока Холмса», — здібний детектив, що вміє розплутати найскладніші злочини шляхом тонкого логічного аналізу. Ім’я його стало загальною назвою. Часом вживається з іронічним забарвленням.

Приклад фразеологізма Шерлок Холмс

Марися Павлівна зосталася на причалі. Красива ж тобі випала роль! Педагог, прихильниця такої гуманної системи, і в ролі Шерлок-Холмса — іронізувала вона над собою. (О. Гончар, Бригантина)

4. Фразеологізм Шехерезада

Значення фразеологізма «Шехерезада»

Дружина перського царя Шахріяра, яка розповідає йому казки протягом юоі ночі. Вони згодом увійшли до збірки казок «Тисяча й одна ніч».

У переносному значенні — щось неймовірно гарне, казкове.

Приклад фразеологізма Шехерезада

Синій вечір. Синій вечірній город. Азія. — Але на сучасність я дивлюсь крізь призму легенд Шехерезади. (М. Хвильовий, Арабески)

Минули віки вікопомних бур,
Сучасним сонцем ці дні розпечеш.
І якби сьогодні з’явився Тімур,
а двадцять чотири його в Узбеччині
Ліквідували б назавжди. Тим часом
Твої Шахразади торгують квасом.
(В. Мисик, Стара Бухара)

5. Фразеологізм Шлеміль. Тінь Шлеміля

Значення фразеологізма «Шлеміль»

Герой повісті німецького письменника-романтика А. фон Шаміссо «Незвичайні пригоди Петера Шлеміля» (1814), який продав свою тінь чортові й став несхожим на інших людей. Його всі цуралися, і він змушений був постійно блукати.

Ім’я Шлеміля стало загальною назвою всіма зневаженого блукача.

Приклад фразеологізма Шлеміль

Як той Шлеміль, що стратив тінь,
Ходжу я мов заклятий,
Весь світ не годен заповнить
Мені твоєї страти.
(І. Франко, Зів’яле листя)

Мистецтво традиційне, саме тому воно й новаторське. Не схвилює людства твір, позбавлений ознак духу одного народу, — це буде Петер Шлеміль без тіні. Не може бути новаторського твору, який не виростав би з традицій. (С. Тельнюк, Корінь і плід)

6. Фразеологізми. Приклади на букву Ш. Значення фразеологізмів на букву Ш з прикладами

Фразеологічний словник

Фразеологізми приклади

Найцікавіші та найпопулярніші фразеологізми