Єгипетський Бог Сет. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Сет. Міфологія Давнього Єгипту

Сет (за єгипетською міфологією) — божество пустелі і уособлення зла. Батьками Сета були Геб і небесна Богиня Нут. Згідно з міфами і легендами, Бог Сет, бажав оволодіти сестрою свого брата Осіріса і відібрати у нього земний престол. В першу чергу для цього він здійснив свій підступний задум.
За його наказом, майстри виготовили золотий саркофаг, якраз в ріст Осіріса. Запросивши до себе у будинок безліч гостей (у тому числі і брата Осіріса) він повідав, що вирішив подарувати цей саркофаг тому, хто в нього поміститься. У той момент, коли Осіріс ліг, зрадники закрили кришку, а сам саркофаг скинули в Ніл. Подорожуючи таким чином, по Нілу його прибило до Фінікії, де його відшукала дружина Ісіда. І тут же Осіріс був повернений в дельту Нілу. Тут його відшукав підступний Сет і розрубав на чотирнадцять частин. Після смерті Осіріса, Сет став повноправним хазяїном Єгипту. Син Осіріса Бог Гор вступає в сутичку зі вбивцею і перемагає завдяки допомозі Ра. Проте Сет залишається живий і супротивники вирішують звернутися до божого суду, для з’ясування прав царювання.
Судова тяжба тривала більше вісімдесяти років, але Боги ніяк не могли прийти до єдиної думки. Лише втручання Осіріса, що ожив, допомогло відшукати вірне рішення. Сет був позбавлений єгипетського трону, а Амон Ра забрав його з собою на небо, щоб усіх устрашати.
Бог Сет зображувався у вигляді тварини, яку досить складно визначити в зоологічному сенсі. В період Давнього царювання він більше був схожий на осла.
Але, у будь-якому випадку, в образі цієї тварини у кочівників Верхнього Єгипту втілювалася влада, в той час, як у землеробів Нижнього Єгипту він був головним символом біди. Таким чином, Сет став партнером Гора і правив з ним іншою частиною Єгипту.
Будь-який єгипетський фараон був об’єднаним уособленням обох братів.
Стоячи на носі сонячного корабля, єгипетський Бог Сет бореться зі змієм Апопом. До появи на території Єгипту гиксів, Сет був верховним Богом, а за часів вісімнадцятої і дев’ятнадцятої династії він захищав Рамессідів (звідси і ім’я фараона — Сетос).
В якості «червоного» божества Сет став уособленням усіх злих сил — «через його дихання на землю приходять черв’яки». Він володар усіх металів — залізні руди назвали «кістками» цього Бога. З поширенням культу Осіріса, Сет на деякий час стає поза законом.

В якості тварин, які ототожнювалися з Сетом, розглядаються, в першу чергу, осел, антилопа, бегемот, свиня, риба і крокодил.
Практично у будь-якій світовій міфології є присутнім два начала — зло і добро. У єгипетській міфології роль злого початку відводиться саме Сету — правда існують і похмуріші, зліші, космічні сили, приміром, змій Апоп. Але вони ототожнюються в першу чергу із стихіями, в той час, як Сет наділений цілком людськими якостями (жорстокістю, заздрісністю, підступністю) і з’являється найчастіше в образах Боголюдини.
У період Давнього Царства Сету надавалися і деякі позитивні риси. Наприклад, доблесть і сила були приписані до нього після порятунку ним Амона Ра від Апопа: Сет вражає змія списом. Але поступово він набирає злих якостей — вбивство Осіріса зробило його Богом ворожих до Єгипту країн, шкідливим Богом, володарем пустелі. За своїм походженням Сет відносився до верховних Богів — він був третьою за рахунком дитиною у Геба і Нут (після Ісіди і Осіріса). Четверта дитина цієї божої пари (Богиня Нефтіда) була за легендою дружиною Сета.
Мабуть, спочатку Боги були дуже схожі з людьми, вони також були дуже суперечливі, що нормально для людей, але ніяк не підходить до божих символів. З часом, людські і божі риси відокремилися і в такому сенсі, у Бозі Сеті свідомість єгиптян могла виражати безперервний процес опустелювання землі навколо дельти Нілу. У зв’язку з діяльністю людини, подібний процес йде вже декілька тисячоліть.

Єгипетський Бог Сет. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту