Фрагменти єгипетських текстів. Гімн Атону. Єгипетська міфологія

Фрагменти єгипетських текстів. Гімн Атону. Єгипетська міфологія

Гімн Атону

Текст гімну зберігся в ахетатонській гробниці одного з наближених Ехнатона — сановника Ейє, згодом фараона.

Прославляємо бога на ім’я його: «Да живе бог Ра-Хорахті, тріумфуючий на небосхилі в імені своєму Шу, який є Атон». Хай живе він в вовіки віків, Атон живий і великий, владика усього, що оберігає диск Сонця, владика неба і владика землі, владика храму Атона в Ахетатоні і слава царя Верхнього і Нижнього Єгипту, що живе правдою, слава Владики Обох Земель Неферхепрура, єдиного у Ра, сина Ра, що живе Правдою, владики вінців Ехнатона, — та продовжаться дні його життя! — слава великої цариці, улюбленої царем, володарки Обох Земель, Нефернефруатон Нефертіті (Нефернефруатон («Прекрасний красотами Атон») Нефертіті — нове (сонцепоклонницьке) ім’я цариці Нефертіті, прийняте нею одночасно з перейменуванням фараона; так зв. «складне ім’я». Після появи «складного імені» «просте» не вживалося), — та живе вона, та буде здорова і молода вовіки віків! <…>
Ти Ра, ти досягаєш меж.
Ти підпорядковуєш далекі землі синові, коханому тобою. Ти далекий, але промені твої на землі, ти перед людьми <…> твій рух. Ти заходиш на західному схилі неба — і земля в мороці, на кшталт захопленого смертю. Сплять люди у будинках, і голови їх покриті, і не бачить одне око іншого, і викрадено майно їх, приховане під узголів’ям їх, — а вони не відають.
Лев виходить зі свого лігва. Змії жалять людей в мороці, коли приходить ніч і земля занурюється в мовчання, бо що створив усе опустився на небосхилі своєму. Осяюється земля, коли ти сходиш на небосхилі: ти сяєш, як сонячний диск, ти розгониш морок, щедро посилаючи промені свої, і Обидві Землі прокидаються, тріумфуючи, і зводяться на ноги. Ти розбудив їх — і вони омивають тіла свої, і беруть одяг свій.

Руки їх протягнуті до тебе, вони прославляють тебе, коли ти сяєш над усією землею, і працюють вони, виконуючи свої роботи. Худоба радіє на лугах своїх, дерева і трави зеленіють, птахи вилітають з гнізд своїх, і крила їх славлять твою душу. Усі тварини стрибають на ногах своїх, усе крилате літає на крилах своїх, усі оживають, коли осяєш ти їх сяйвом своїм. Судна пливуть на північ і на південь, усі шляхи відкриті, коли ти сяєш. Риби в річці пустують перед лицем твоїм, промені твої [проникають] в глиб моря, ти твориш перлину в раковині, ти створюєш сім’я в чоловіку, ти даєш життя синові в череві матері його. <…> О, наскільки численне творене тобою і приховане від світу людей, бог єдиний, немає іншого, окрім тебе! Ти був один — і створив землю за бажанням серця твого, землю з людьми, худобою і усіма тваринами, які ступають ногами своїми внизу і літають на крилах своїх вгорі. <…> Ти створив Ніл в Пеклі і вивів його на землю за бажанням своїм, щоб продовжити життя людей, — подібно до того як дарував ти ним життя, створивши їх для себе, о загальний Владика, стомлений працями своїми, Владика усіх земель, висхідний заради них, диск Сонця денного, великий, шанований! Усі чужоземні, далекі країни створені тобою і живуть милістю твоєю, — адже це ти дарував небесам їх Ніл (Небесний Ніл — дощ), щоб падав він додолу, — і ось на горах хвилі, подібні до хвиль морських, і вони напоять поле кожного в місцевості його. Як прекрасні ті, що визначили твої, владика вічності! <…> Міста і селища, поля і дороги і Річка споглядають тебе, кожне око спрямоване до тебе, коли ти, диск денного Сонця <…>
Ти в серці моєму, і немає іншого, що пізнало тебе, окрім сина твого Неферхепрура, єдиного у Ра, ти даєш синові своєму осягнути предначертання твої і міць твою. Уся земля у владі твоєї правиці, бо ти створив людей; ти сходиш — і вони живуть, ти заходиш — і вони помирають. Ти час їх життя, вони живуть в тобі. До самого заходу твого усі очі звернені до краси твоєї. Зупиняються усі роботи, коли заходиш ти на заході <…> Ти будиш усіх заради сина твого, який вийшов з плоті твоєї, для царя Верхнього і Нижнього Єгипту, що живе Правдою, владики Обох Земель, Неферхепрура, єдиного у Ра, сина Ра, що живе Правдою, владики вінців Ехнатона, великого, — да продовжаться дні його! — і заради великої цариці, улюбленої царем, володарки Обох Земель Нефернефруатон Нефертіті, — хай живе вона, хай буде молода вона вовіки віків!

Фрагменти єгипетських текстів. Гімн Атону. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»