Земне життя. Охота і війна. Єгипетська міфологія

Земне життя. Охота і війна. Єгипетська міфологія

Вдаючись до азартного задоволення лову риби або полювання в прибережних заростях, краще всього плавати на човні, зробленому з папірусу: адже в такому човні Ісіда плавала по болотах і річках, коли збирала частини тіла Осіріса, і тому крокодили з поваги до великої богині не нападають на тих, хто плаває в папірусових човнах.
Буде охота вдалою або ні і чи буде багатим улов, залежить від Онуріса, Хапі і бога-крокодила Себека.

Себек (мал. 151) — покровитель рибалок і мисливців на водоплавну дичину і бог родючості. Йому підвладні розливи Річки, що приносять мул на поля. Старанніше усього Себек печеться про жителів Фаюмського оазису, де знаходиться культовий центр крокодилів і Себека — місто Шедіт (грец. Крокодилополь).

Єгипетська міфологіяМал. 151. Себек.
Промальовування рельєфу
з колони
великого гіпостильного залу храму Амона

в Карнакському храмовому комплексі;
XIX династія

За однією із оповідей, бог-крокодил виник з каменю, освітленого сяйвом «душі» Ах бога Ра. Згідно з іншим міфом, Себека народила і вигодувала богиня Нейт (мал. 152).

Єгипетська міфологіяМал. 152. Нейт вигодовує грудьми двох крокодилів.
Кам’яна статуетка. Ермітаж

Допомагає фаюмським рибалкам і мисливцям місцевий водяний бог Херішеф — людина з головою барана (мал. 153). Ім’я цього бога означає «Той, хто у своєму озері». Він теж бог родючості, подавець розливів і покровитель врожаю.

Єгипетська міфологіяМал. 153. Херішеф. Стінний рельєф

Якщо ж єгиптянинові доведеться йти на війну (мал. 154, 155), то Онуріс, Сохмет і Упуаут зроблять його руку твердою, не знаючою промаху, а серце — безстрашним. У битві з ворогом на допомогу воїнові прийдуть Анат і Астарта — дочки Ра, покровительки бойових колісниць; богині-левиці Мехіт, Менхіт, Пахет і бог Монту. Рать фараона очолить велика богиня Нейт, а Амон(-Ра) повергне усіх ворогів і усіх бунтівників до стоп фараона.

Єгипетська міфологіяМал. 154. Воїни

Єгипетська міфологіяМал. 155. Лучники

Земне життя. Охота і війна. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»