«Душі» єгиптянина. Ка, Ах та Шуіт. Єгипетська міфологія

«Душі» єгиптянина. Ка, Ах та Шуіт. Єгипетська міфологія

Ка — Двійник, подібність людини. Людина і його Ка схожі, «як дві руки» (приблизно відповідає російському виразу «як дві краплі води»),— тому слово «Ка» пишеться ієрогліфом, що зображує дві руки, підняті догори:Єгипетська міфологія
Ка народжується двічі: вперше — разом з людиною, і в другій — за його життя, коли буде виготовлена гробнична статуя Ка (мал. 139) і жерці вчинять над нею обряд «отверзання вуст і очей», який наділить статую здатністю говорити, куштувати їжу і бачити світло.

Єгипетська міфологіяМал. 139. Ка фараона Хора.
Дерев’яна статуя; XIII династія;
Єгипетський музей, Каїр

Ка мешкатиме у своєму вічному житлі — у своїй гробниці; туди йому приноситимуть жертовні дари і здійснюватимуть заради нього заупокійні служби.
«Проблемою Ка» єгиптологія займалася півтора століття, і за цей час учені зробили безліч цінних спостережень і обіцянок, проте починаючи з 1950-х років роботи про Ка практично перестали з’являтися у пресі, і «проблема Ка» фактично була визнана безперспективною. Лише у 1987 р. ця проблема була вирішена російським єгиптологом О. О. Большаковим: як реально існуючий Двійник людини єгиптянами був представлений образ цієї людини, що «живе» у свідомості інших людей. Для «пожвавлення в пам’яті» якогось образу людській свідомості потрібен зовнішній асоціативний «поштовх», нагадування, — цій меті у нас служать фотографії, і цій самій меті єгиптянам служили гробничні зображення, зокрема — статуя покійного. Так само «пожвавлює» образ людини в пам’яті і вимовлене ім’я-Рен; і по тому самому психологічному механізму «матеріалізуються» для покійного усі настінні зображення жертовних дарів при «погляді» на них статуї і при вимовлянні жерцем вголос жертовних формул.
У цю теорію дуже добре «вписується» ще одна «душа» єгиптянина — Ах, буквально: «Світлий, Освітлений». Ах зображувався у вигляді чубатого ібіса: — , але це зображення — лише звуковий (передаючий поєднання двох приголосних «ах») ієрогліф, ніяк не пов’язаний з уявленнями про Ах. До недавнього часу про призначення Ах і про пов’язані з ним уявлення і вірування египтологическая наука нічого визначеного сказати не могла. У світлі ж теорії Большакова Ах є «душа», яка, на відміну від Ка, не народжується разом з людиною, але якої він набуває лише після смерті шляхом ритуалу «отверзання очей».

Зір, за допомогою якого «оживає» Ка, є необхідною умовою потойбічного життя, бо «сліпа» статуя не може годуватися жертовними дарами. Невидиме просто не існує. Звідси зв’язок солярних божеств з життям і воскресінням, а сил «пітьми» — із смертю і небуттям; звідси і важливість обряду «отверзання очей» — повернення здатності бачити суть повернення життя. Ці уявлення «дозволяють пояснити один із ключових епізодів єгипетської міфології, коли вбитий Осіріс «воскресає» завдяки тому, що його син Хор дає йому своє око. Оскільки у убитого Осіріса обидва ока залишалися на місці, передача йому ока Хора не була компенсацією фізичного недоліку, що веде до сліпоти. Осіріс був сліпий, як всякий мертвий, а з оком Хора він набував нового, «штучного» зору. Осіріс, що отримав око, «оживає», оскільки стає зрячим. Втім, «штучний» характер цього нового зору все-таки дає себе знати: набуваючи активності, Осіріс стає царем світу мертвих, але у світ живих не повертається». Ах, таким чином, означає «Зрячий».
Про призначення «душі» Шуїт («Тінь»), на жаль, нічого визначеного сказати доки неможливо. Зображувалася вона у вигляді темного силуету; і деякі посмертні покарання за гріхи включали знищення Тіні грішника.

«Душі» єгиптянина. Ка, Ах та Шуіт. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»